Magazyn

Przy dzwonnicy w Żywcu tradycyjnie można podziwiać bożonarodzeniową szopkę. W tym roku ozdoba doczekała się kilku zmian. Niestety z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w tym roku w żywieckiej szopce nie będzie żywych zwierząt.

  • Pierwsza szopka w Żywcu stanęła przy dzwonnicy w 2007 roku.
  • Postacie w żywieckiej szopce wykonane się z lipowego drewna.
  • Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku w szopce w Żywcu nie będzie zwierząt
  • We wnętrzu żywieckiej szopki jest zwykle 15 różnych postaci - m.in. święta rodzina i aniołowie.

Tradycja od ponad dekady!

Pierwsza szopka ustawiona została 2007 r. Środki finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego, pozyskało Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Co roku wprowadzane są nowe rzeźby, ulepszana konstrukcja szopki. Nad montażem całej konstrukcji czuwa żywiecki artysta Wiesław Wilga.Pierwsza szopka w Żywcu znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Jana Pawła II.

W tym roku inaczej…

Szopka w Żywcu w 2020 roku jest większa, wymieniono również jej konstrukcję na nową. Jak w rozmowie z naszą redakcją mówi autor żywieckiej szopki Wiesław Wilgastara konstrukcja była mocno wyeksploatowana więc wykonaliśmy nową więźbę. Tradycyjnie szopka w Żywcu ma ludowy charakter i przypomina góralską chatę. We wnętrzu będą figury Świętej Rodziny, Trzech Króli oraz aniołów i anielskiej kapelki. Wszystkie postacie są niemal naturalnej wielkości i zostały wykonane z lipowego drewna.

Zwierzaki tylko w Mini Zoo

Niestety z uwagi na sytuację związaną z COVID19 w tym roku w żywieckiej szopce zabraknie żywych zwierząt, które stanowiły dużą atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych. Zwierzęta – osła Stefana, owce i kozy, które tradycyjnie okres świąt w poprzednich latach spędzały właśnie w żywieckiej szopce, można odwiedzać w Mini Zoo w żywieckim parku, gdzie również można bezpłatnie odebrać sianko na wigilijny stół. W okresie świątecznym Mini Zoo jest otwarte w godzinach 11:00 - 17:00.