Magazyn

Przy dzwonnicy w Żywcu tradycyjnie będzie można podziwiać bożonarodzeniową szopkę. Kiedy będzie można zobaczyć zwierzęta w szopce?

  • Pierwsza szopka w Żywcu stanęła przy dzwonnicy w 2007 roku.
  • Postacie w żywieckiej szopce wykonane się z lipowego drewna.
  • We wnętrzu żywieckiej szopki jest zwykle 15 różnych postaci - m.in. święta rodzina i aniołowie.


Tradycja od ponad piętnastu lat!

Pierwsza szopka ustawiona została 2007 r. Środki finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego, pozyskało Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Co roku wprowadzane są nowe rzeźby, ulepszana konstrukcja szopki. Nad montażem całej konstrukcji czuwa żywiecki artysta Wiesław Wilga. Pierwsza szopka w Żywcu znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Jana Pawła II. Od 2020 roku żywiecka szopka powiększyła się, wymieniono również jej konstrukcję na nową. Tradycyjnie szopka w Żywcu ma ludowy charakter i przypomina góralską chatę. We wnętrzu będą figury Świętej Rodziny, Trzech Króli oraz aniołów i anielskiej kapelki. Wszystkie postacie są niemal naturalnej wielkości i zostały wykonane z lipowego drewna.

Zwierzęta będą w szopce 24 grudnia od godziny 23.00 do godziny 2.00, przez kolejne dni świąt Bożego Narodzenia w godzinach 8.00-14.00 oraz w Sylwestra, Nowy Rok i święto Trzech Króli, również w godzinach 8.00-14.00.