Magazyn

Dziś ostatni dzień roku 2020. Za nami dwanaście miesięcy - innych niż znaliśmy dotychczas, trudnych, podczas których niejednokrotnie przewartościowaliśmy nasze wartości. Jaki był rok 2020 na Żywiecczyźnie? Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie najważniejszych - według naszego zespołu redakcyjnego - wydarzeń z mijającego roku.

 Styczeń

Jukace stracili kasjera

1 stycznia 2020 roku na moście nad Sołą, który łączy Żywiec z dzielnicą Zabłocie doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii zabłockich Jukacy przewodzący grupie Kasjer oświadczył się swojej wybrance. Oświadczyny zostały przyjęte.

Uroczyste otwarcie komisariatu Policji w Łodygowicach

3 stycznia 2020 roku oddano do użytku nowy Komisariat Policji w Łodygowicach. Komisariat Policji w Łodygowicach to nowoczesny obiekt, mający służyć zarówno Policji, jak i mieszkańcom. Umowę na budowę komisariatu podpisano w grudniu 2017 roku. Po kilku dniach ruszyły prace budowlane. Obiekt wybudowany został od podstaw, zgodnie z nowymi standardami. Budynek umiejscowiony jest w rejonie głównego ciągu komunikacyjnego, co zapewnia łatwy i szybki kontakt z policjantami.

Katedralna wieża otwarta dla turystów

6 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie Wieży Konkatedralnej przy Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu. Wieża wraz ze swoim tarasem widokowym została udostępniona dla zwiedzających.

WOŚP w Żywcu – padł rekord

12 stycznia 2020 roku - przez cały dzień w Żywcu pod hasłem „Gramy, bo lubimy dla ratowania zdrowia i życia dzieci” grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W 2020 roku żywiecki sztab pobił kolejny rekord i zebrał 166.602,69 zł! Przypomnijmy, że w 2018 roku Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu na terenie miasta zebrał kwotę 112 488,90 zł w roku 2019 kwota wyniosła ponad 133 tys. zł.

Zmiany w Węgierskiej Górce

W styczniu rozpoczęły się prace w Węgierskiej Górce - został wyburzony jeden z charakterystycznych budynków w tej miejscowości - pawilon przy rondzie w centrum. W kolejnych miesiącach powstał w tym miejscu skwer.

Luty

Zakończyła się budowa nowego szpitala w Żywcu

Generalny wykonawca, żywiecka firma Wodpol poinformował, że budynek nowego szpitala uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Zakończyły się odbiory wszystkich najważniejszych instytucji, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Od lutego trwało wyposażanie obiektu w sprzęt. Ostatecznie szpital został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku.

Nowe mieszkania w Żywcu

W lutym rozpoczęła się budowa nowych bloków mieszkalnych w Żywcu przy ulicy Browarnej.

Marzec

Zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół

11 marca rząd ogłosił zamknięcie placówek oświatowych w Polsce. Przypomnijmy, że wówczas w całym kraju było 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarażenia koronawirusem. Placówki oświatowe zostały zamknięte na dwa tygodnie, jednak uczniowie nie wrócili do szkół aż do końca roku szkolnego 2019/2020.

Pierwsze zakażenie koronawirusem w powiecie żywieckim

W niedzielę 29 marca zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie żywieckim.

Zamknięcie żywieckiego parku

31 marca o godzinie 23:00 w związku z kolejnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w ramach walki z potencjalnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 mogącym wywołać chorobę covid-19, żywiecki Park Miejski został zamknięty.

Rozpoczęły się prace przy budowie „Obejścia węgierskiej Górki”

Końcem marca rozpoczęły się prace przy budowie tzw. „Obejścia Węgierskiej Górki”.

Kwiecień

Postój TAXI powrócił na dworzec kolejowy

Żywieccy taksówkarze ponownie legalnie stanęli na postoju taxi przy żywieckim dworcu kolejowym.

Nowy znak przy dworcu kolejowym

Przy dworcu kolejowym w Żywcu zainstalowany został znak „Pocałuj i jedź”.

Dramatyczna sytuacja szpitala w Żywcu

8 kwietnia w tracie XIII zdalnej sesji Rady Powiatu w Żywcu, Radni Powiatu wystosowali apel w sprawie dramatycznej sytuacji Szpitala Powiatowego w Żywcu. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego nie tylko naszej placówki, ale również i innych znajdujących się w podobnej sytuacji może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostatecznym przypadku nawet do zamknięcia działalności Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu - apelowały władze Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Zmiana na stanowisku dyrektora żywieckiego SANEPIDU

16 kwietnia ze stanowiska dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej została odwołana Małgorzata Bednarczyk. Decyzja zapadła po dramatycznych wydarzeniach w ośrodku opieki długoterminowej w Czernichowie związanych z zakażeniem korona wirusem wśród pensjonariuszy, jednak oficjalnie Decyzję uzasadniono interesem służby. Nowym derektorem PSSE w Żywcu została Marta Micor.

Maj

Odmrażanie gospodarki

Rząd podjął decyzję o tym, że od 18 maja będą mogły funkcjonować salony fryzjerskie i kosmetyczne. Przypomnijmy, że punkty te były zamknięte od początku kwietnia.

Czerwiec

Wybory prezydenckie

3 czerwca zapadła decyzja o wyborach prezydenckich w Polsce – pierwsza tura odbyła się 28 czerwca.

Pomnik w Łodygowicach do wyburzenia

W dniu 29.06.2020 r. Wojewoda Śląski wydał Decyzję nakładającą na Gminę Łodygowice obowiązek usunięcia pomnika znajdującego się na Placu Wolności w Łodygowicach, wzniesionego ku czci funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej, ufundowanego przez społeczeństwo Ziemi Żywieckiej w XX rocznicę powstania organów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Pomnik został wyburzony we wrześniu 2020 roku.

Lipiec

Zakłady Mięsne Wojciech Dobija zakończyły działalność

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów z Żywca zakończył działalność. Właściciel Wojciech Dobija podjął decyzję o zamknięciu firmy po ponad 30 latach obecności na rynku.

Wizyta premiera Morawieckiego na Żywiecczyźnie i plany odmulenia Jeziora Żywieckiego

10 lipca do Zarzecza przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Z wypowiedzi szefa rządu można było wywnioskować, ze plany odmulenia Jeziora Żywieckiego są cały czas aktualne i takie prace będą podjęte.

Druga tura wyborów prezydenckich

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Polacy zdecydowali, że prezydentem będzie Andrzej Duda.

Rozkręć Wiarę wyruszyło w jubileuszową wyprawę

27 lipca Grupa Rozkręć Wiarę po raz 10. wyruszyła w pielgrzymkowa wyprawę rowerową. Tym razem celem była cała Polska.

Sierpień

Wypadek autokaru

15 sierpnia doszło do wypadku na autostradzie A1. Autokar przewożący dzieci z zespołu „Mały Haśnik” Żabnicy wypadł z drogi i koziołkował. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

Minister Szumowski podał się do dymisji

18 sierpnia, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że podaje się do dymisji. „Składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia, pozostaję posłem, wracam do pracy zawodu lekarza” - poinformował minister Łukasz Szumowski. 20 lipca na stanowisko Ministra Zdrowia został powołany Adam Niedzielski.

Wrzesień

Powrót dzieci do szkół

Dzieci wróciły do szkół. Wiele kontrowersji wywołał obowiązek noszenia maseczek oraz inne obostrzenia wprowadzone w niektórych placówkach w powiecie żywieckim.

Otwarcie nowego szpitala w Żywcu

21 września po wielu latach oczekiwań otwarty został nowy szpital w Żywcu. 24 września zakończyła się „przeprowadzka” starego szpitala i wszyscy pacjenci zostali przetransportowani do nowej placówki.

Październik

Krzyż na Średnim Grojcu został odnowiony

Początkiem października zakończyły się prace przy odnowieniu Krzyża Papieskiego na Średnim Grojcu. Obiekt, który na stałe wpisał się w krajobraz Żywiecczyzny został pomalowany, odnowiono jego podstawę. Przy krzyżu zainstalowane zostały również ławki oraz palenisko.

Czarny czwartek na żywieckich drogach

W czwartek 22 października doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w wyniku których życie straciła 36-letnia kobieta w zaawansowanej ciąży, jej 3-letnia córeczka – ten tragiczny wypadek miał miejsce w Gilowicach. W Ujsołach pod kołami samochodu zginął z kolei 69 letni mężczyzna.

Czerwona strefa

23 października rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w całym kraju „czerwonej strefy”. Dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej ponownie rozpoczęły naukę zdalną, a restauracje zaczęły wydawać posiłki wyłącznie na wynos.

Czarny protest w Żywcu

24 października w Żywcu odbył się „Protest Kobiet”. W ramach protestu mieszkańcy Żywiecczyzny licznie wyszli na ulice Żywca. 28 października odbył się kolejny marsz.

Cmentarze zamknięte

30 października w godzinach popołudniowych rząd ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 1 – 3 listopada. Przed żywieckimi nekropoliami tworzyły się ogromne korki.

Listopad

Otwarto węzeł przesiadkowy

9 listopada w Żywcu Zabłociu otwarto Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy. Parking powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się przedszkole.

Droga na Grojcu

Na górze Grojec w Żywcu rozpoczęła się budowa drogi. Betonowy trakt powstał na zboczu Średniego Grojca i wywołał skrajne opinie wśród mieszkańców Żywiecczyzny.

„Obejście Węgierskiej Górki” – drążenie tuneli

W 2020 roku na dobre rozpoczęły się prace przy budowie długo oczekiwanej przez mieszkańców Żywiecczyzny, zwłaszcza gmin Węgierska Górka i Milówka, inwestycji tzw. „Obejścia Węgierskiej Górki”, czyli brakującego odcinka trasy S1 pomiedzy Węzłem Przybędza a Węzłem Milówka. Jedną z najważniejszych pra, które rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku jest drążenie tuneli w masywie Baraniej Góry.

Grudzień

Tablica smoleńska

Na zabytkowej dzwonnicy w Żywcu umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. Sprawa bulwersowała większość mieszkańców Żywca. Pierwsze informacje o inicjatywie portal przekazał końcem lutego 2020 roku. Tablica została zainstalowana dopiero w grudniu 2020 roku.

Termomodernizacja przychodni w Żywcu

Budynek przychodni w Żywcu przy al. Piłsudskiego został odnowiony. Na przeprowadzenie takich prac czekało wielu mieszkańców, którzy korzystają z tej placówki.

Kwarantanna narodowa

17 grudnia rząd ogłosił decyzję o wprowadzeniu „Narodowej Kwarantanny”. Obostrzenia zaczęły obowiązywać od 28 grudnia i wzbudziły wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród osób, które prowadzą hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne.

Pierwszy pacjent zaszczepiony na koronawirusa

29 grudnia w nowym szpitalu w Żywcu na koronawirusa zaszczepiono pierwszego pacjenta.