Oferty sponsorowane

Od dawna uważa się, że wzrok jest najważniejszym ze zmysłów. Nie jest tajemnicą, że dobry wzrok stanowi nieocenioną pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Ma także duże znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi. By móc widzieć wyraźnie, niezwykle ważne jest nauczenie się dobrych nawyków pomagających chronić oczy przed przeciążeniem oraz zapobiegać rozwojowi schorzeń. Dziś przedstawimy Ci kilka prostych zasad, które mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję Twojego wzroku.

Stosuj właściwą dietę

Odpowiedni sposób odżywiania to jeden z kluczowych aspektów warunkujących dobry stan zdrowia. Prawidłowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi energii i wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i odpowiednich proporcjach. Zdrowa dieta to nie tylko recepta na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także sposób na obniżenie ryzyka chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Zbilansowane menu ma również istotne znaczenie dla zdrowia oczu. Aby jak najdłużej utrzymać wzrok w dobrej kondycji, unikaj produktów bogatych w cukry, zwłaszcza przetworzone, które mogą powodować gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Znaczne zmiany stężenia glukozy mogą mieć wpływ na wystąpienie problemów, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćma czy retinopatia cukrzycowa. Na straży poprawnego widzenia stoją przede wszystkim pokarmy bogate w cynk, karotenoidy i kwasy omega. Warto wzbogacić jadłospis o owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby oraz oliwę z oliwek.

Bądź aktywny fizycznie

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Badania naukowe potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Uprawianie sportu redukuje poziom stresu, podnosi odporność, a nawet zapobiega czy zmniejsza ryzyko niektórych chorób. Ma również pozytywny wpływ na wzrok m.in. dlatego, że zmniejsza stres oksydacyjny w oku, co przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju schorzeń narządu wzroku, w tym zaćmy (katarakty). To przypadłość, którą przeważnie diagnozuje się u osób starszych. Zbagatelizowana zaćma prowadzi nieuchronnie do ślepoty. Schorzenie może mieć też charakter wrodzony lub nabyty: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/zacma-wrodzona-co-warto-wiedziec/. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą być istotne dla opóźniania postępu katarakty.

Wybieraj się na regularne wizyty u okulisty

Szukasz dobrego sposobu na poprawę wzroku? Działaj w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć. W dbaniu o zdrowie oczu kluczowa jest profilaktyka. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie i poddawanie się odpowiednim badaniom. O wizytach u okulisty powinni pamiętać wszyscy ludzie, a nie tylko ci stosujący na co dzień okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Osoby dorosłe w wieku od 18. do 40. lat powinny zgłaszać się do specjalisty przynajmniej raz na dwa lata. Należy wyraźnie podkreślić, że wczesne wykrycie chorób, takich jak jaskra czy zaćma, pozwala na skuteczne leczenie i zapobiega poważnym problemom ze wzrokiem. Dzięki postępowi medycyny schorzenia te mogą być leczone nowoczesnymi metodami, takimi jak na przykład fakoemulsyfikacja stosowana w leczeniu zaćmy: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/na-czym-polega-fakoemulsyfikacja-zacmy/.

Przed snem zrezygnuj ze smartfona i komputera

Nie każdy wie, że niedostatek snu może wpłynąć na jakość widzenia. Zarówno badania naukowe, jak i zalecenia lekarzy podkreślają, że przed snem nie powinno się korzystać z telefonu i komputera. Emitowane przez ekrany światło niebieskie wpływa na hamowanie wydzielania melatoniny, co następnie przyczynia się do problemów z zaśnięciem. 

Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym 

W lecie nie wychodzisz z domu bez okularów przeciwsłonecznych? To świetnie! Ale czy wiesz, że o ochronę oczu przed słońcem wbrew pozorom warto dbać przez cały rok? Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV stanowią najskuteczniejsze zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Warto mieć je pod ręką cały rok i nosić je także zimą.