Oferty sponsorowane

Jeszcze w tym roku powstanie co najmniej 100 nowych instalacji w projekcie „Słoneczna Żywiecczyzna”.

Dodatkowy nabór w projekcie grantowym „Słoneczna Żywiecczyzna” potwierdził, że zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w naszym regionie jest naprawdę ogromne. W dodatkowym naborze na samodzielne instalacje PV przewidziano 100 miejsc w 10 gminach, złożonych wniosków było jednak ponad tysiąc!

Słoneczna Żywiecczyzna

Projekt „Słoneczna Żywiecczyzna” od razu spotkał się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chcieli wykorzystać darmową energię odnawialną w swoich gospodarstwach domowych. Granty na pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne przewidziane były dla mieszkańców 10 gmin, a realizację projektów rozpoczęto już w 2020r. Wielu mieszkańców już skorzystało z dofinansowania i dzięki temu od ubiegłego roku może cieszyć się produkcją własnego prądu ze słońca bądź ekologicznego ogrzewania pompą ciepła. Firma Ekosun z Bielska – Białej (www.ekosun.pl) wykonała już ponad 150 instalacji dla grantobiorców programu. Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w pierwszym naborze, mieli szansę zrobić to jeszcze w naborze dodatkowym, który wystartował w kwietniu 2021r.

Wyniki dodatkowego naboru w projekcie „Słoneczna Żywiecczyzna”

Jak podał Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu zainteresowanie drugim naborem znacznie przerosło przewidzianą pulę grantów. W drugim naborze mieszkańcy mogli składać wnioski na samodzielne instalacje PV o maksymalnej mocy 3 kWp, na pompy ciepła powietrzne, gruntowe oraz pakiety: pompa ciepła + PV o mocy 4,50 kWp. Wnioskodawcy aplikujący o dotację na pompę ciepła lub instalacje PV z pompą ciepła mogą być spokojni. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Miejsc zabrakło jednak dla wnioskodawców ubiegających się o grant do instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp. Z złożonych 1054 wniosków do programu zakwalifikowało się 100. W poszczególnych gminach na listach podstawowych znalazło się:

Gilowice – 7 instalacji

Jeleśnia – 15 instalacji

Koszarawa – 2 instalacje

Lipowa – 14 instalacji

Łodygowice – 17 instalacji

Milówka – 7 instalacji

Radziechowy – Wieprz – 11 instalacji

Rajcza – 10 instalacji

Ujsoły – 2 instalacje

Żywiec – 15 instalacji

Zostały utworzone także listy rezerwowe. Więcej o dodatkowym naborze w projekcie SŻ przeczytacie tutaj: https://ekosun.pl/dotacje/dotacje-zywiec-sloneczna-zywiecczyzna/

Boom na fotowoltaikę

Ogromna popularność projektu „Słoneczna Żywiecczyzna” pokazała jak wielkim zainteresowaniem w naszym regionie cieszą się instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jak podkreślają pracownicy firmy Ekosun z Bielska – Białej ( wykonawcy w projekcie SŻ) nie tylko na Żywiecczyźnie fotowoltaika przeżywa prawdziwy  boom. Rosnące ceny energii elektrycznej, świadomość ekologiczna, potrzeba poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu – to wszystko sprawia, że chętniej decydujemy się na produkcję własnego prądu ze słońca. Wciąż przeważają jednak motywacje ekonomiczne. Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za energię do poziomu opłat stałych. Jeśli do tego inwestycja w fotowoltaikę finansowana jest w dużej części z dofinansowania czy dotacji – inwestycja zwraca się już właściwie po kilku miesiącach.

Zakwalifikowany wniosek i co dalej?

Jeśli zakwalifikowałeś się do projektu Słoneczna Żywiecczyzna i nie wiesz jakie dalsze kroki podjąć, możesz skorzystać z doświadczenia i kompetencji jednego z lokalnych, zgłoszonych do projektu wykonawców. Firma Ekosun z Bielska – Białej od lat wykonuje dla swoich klientów instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, dbając nie tylko o profesjonalizm wykonania, ale także o całą dokumentację. Najlepiej więc skonsultować się z doradcą technicznym, który przeprowadzi nas przez cały proces pozyskania i wykorzystania grantu.

Kontakt z firmą można podjąć dzwoniąc na numer 730 100 725 lub odwiedzając biuro Ekosun w Bielsku – Białej, na ul. Karpackiej 15. Można też umówić się na bezpłatną konsultację z doradcą technicznym poprzez formularz na stronie: https://ekosun.pl/kontakt/