Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Warto zdążyć przed końcem roku!

Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Warto zdążyć przed końcem roku!

Propozycja nowelizacji ustawy o OZE przekazana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wywołała niemałe zamieszanie. Projekt, który pojawił się na początku czerwca właściwie wywraca cały system prosumencki sprawiając, że rynek fotowoltaiki przyspieszył z jeszcze większą mocą. Wielu chce zdążyć podłączyć własną instalację fotowoltaiczną jeszcze przed końcem roku, aby skorzystać z obowiązujących systemów rozliczeń. Nie wiadomo jeszcze ostatecznie jakie rozwiązania będą obowiązywały od stycznia 2022r. Właściwie pewni możemy być tylko jednego – ceny prądu znów wzrosną, zatem im szybciej zaczniemy produkować własny prąd, tym bardziej będzie nam się to opłacać.

Dwa projekty nowelizacji ustawy o OZE

Pierwsza propozycja nowelizacji ustawy o OZE pojawiła się na początku czerwca bieżącego roku. Aktualnie rozpatrywany jest drugi – poselski projekt. Nie wiadomo jeszcze który z nich i w jakim kształcie znajdzie odzwierciedlenie w nowych przepisach. Główna zmiana, jaką ma przynieść nowy rok dotyczy fotowoltaiki, a dokładniej systemu rozliczeń. Dotychczas system opustów polegał na bezgotówkowym rozliczaniu się z Operatorem Sieci. Nadwyżka energii produkowanej ze słońca w gospodarstwach domowych oddawana była do sieci i wracała do prosumenta w momentach zwiększonego zapotrzebowania w stosunku 1:0,7 lub 1:0,8 (zależnie od wielkości instalacji). Nowelizacja ustawy proponuje zmianę tych zasad. Energia wprowadzana i pobrana będą rozliczane oddzielnie. Energia będzie więc sprzedawana. I choć nie wiadomo jakie dokładnie zasady miałyby obowiązywać gospodarstwa domowe, które produkują prąd ze słońca, informacje te wywołały niemały popłoch.

Zdążyć przed końcem roku

Jak donosi jeden z liderów w branży fotowoltaiki na lokalnym rynku, firma Ekosun z Bielska – Białej (www.ekosun.pl), informacje te jeszcze bardziej przyspieszyły decyzje inwestorów. Większości klientów zależy bowiem głównie na tym, aby ich instalacje zostały podłączone do sieci przed końcem roku. Najprawdopodobniejszy jest bowiem scenariusz, że wszystkie instalacje uruchomione do 31.grudnia 2021r. będą rozliczane na starych zasadach i ich użytkownicy będą nadal rozliczać się w obowiązującym systemie opustów. Pojawiają się założenia, że stan ten pozostanie dla nich niezmienny przez kolejnych 15 lat. Nic więc dziwnego, że każdy kto postanowił produkować własną energię ze słońca, chce zdążyć przed końcem roku. Nikt nie ma bowiem wątpliwości, że aktualny model jest korzystniejszy dla użytkowników. Z decyzją o inwestycji w fotowoltaikę nie warto więc czekać zbyt długo. Zwłaszcza, że ogromne zainteresowanie instalacjami PV powoduje, że czas oczekiwania na realizację inwestycji może się teraz dodatkowo wydłużać. – Nasza firma jest o tyle w dobrej sytuacji, że dysponujemy własnym, dobrze zaopatrzonym magazynem, własnymi samochodami dostawczymi, własnymi ekipami montażowymi i całkiem sporym, sprawnie działającym działem technicznym i administracyjnym. Dzięki temu nasi klienci mogą być spokojni o każdy etap realizacji swojej inwestycji, a także o terminowość i fachowość jej wykonania. Nie ukrywamy jednak, że zainteresowanie jest tak ogromne, że musimy pracować ze zdwojona mocą – zdradza dyrektor techniczny Ekosun.

Własny prąd na Żywiecczyźnie

Boom na fotowoltaikę trwa już od dłuższego czasu, czego dowodem są wciąż powstające, nowe instalacje PV, także w naszym regionie. Z pewnością przyczynkiem do tej sytuacji był program dotacyjny „Słoneczna Żywiecczyzna”. Więcej na jego temat przeczytacie tutaj (https://ekosun.pl/dotacje/dotacje-zywiec-sloneczna-zywiecczyzna/). Z pewnością też od nowego roku możemy spodziewać się sporego zamieszania w świecie fotowoltaiki, ale jeszcze pewniejsze jest jednak to, że w kolejnym roku czekają nas kolejne podwyżki cen energii. O tym, że fotowoltaika się opłaca dziś chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Teraz warto jednak nie zwlekać z decyzją o inwestycji w PV i produkcję prądu ze słońca, aby skorzystać z aktualnych, korzystnych warunków.

Jeśli masz więcej pytań, zastanawiasz się nad inwestycją we własną instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu bądź firmy – skontaktuj się z ekspertem.