Zgodnie z polskim prawem, kryptowaluty nie są częścią rynku finansowego. Nie podlegają też szczególnemu nadzorowi finansowemu. Co to oznacza? Czy w Polsce można kupić bitcoina i inne kryptowaluty? W jaki sposób?
Zgodnie z polskim prawem, kryptowaluty nie są częścią rynku finansowego. Nie podlegają też szczególnemu nadzorowi finansowemu.
Polskie władze mogą sprawować nadzór nad działalnością polegającą na świadczeniu usług płatniczych. To może dotyczyć kantorów wymiany walut wirtualnych. Nie ma jednak bezpośredniego nadzoru polskich władz finansowych nad działalnością związaną z emisją i obrotem kryptowalutami.
Działalność w zakresie walut wirtualnych stała się regulowana. Co to oznacza? Czy w Polsce można kupić bitcoina i inne kryptowaluty? W jaki sposób?
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluta to zaszyfrowany ciąg danych oznaczający jednostkę waluty. Jest ona monitorowana i organizowana przez sieć peer-to-peer zwaną blockchain, która służy również jako bezpieczna księga transakcji, np. kupna, sprzedaży i transferu. W przeciwieństwie do fizycznych pieniędzy, kryptowaluty są zdecentralizowane. To oznacza, że nie są emitowane przez rządy lub inne instytucje finansowe. Nie podlegają nadzorowi banków centralnych.
Kryptowaluty są tworzone (i zabezpieczane) za pomocą algorytmów kryptograficznych. Są utrzymywane i potwierdzane w procesie zwanym wydobywaniem. Sieć komputerów lub specjalistycznego sprzętu, takiego jak układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC), przetwarza i zatwierdza transakcje. Proces ten motywuje górników, którzy zarządzają siecią za pomocą kryptowaluty.
Kryptowaluty charakteryzują się wysoką zmiennością. Ich ceny mogą zmienić się w każdej chwili, z wielu różnych przyczyn. To jeden z najbardziej ryzykownych aktywów cyfrowych.
Czy biznes kryptowalutowy jest legalny w Polsce?
Nie ma przepisu polskiego prawa, który jednoznacznie zakazywałby działalności kryptowalutowej.
Jest to jednak działalność regulowana, która może być wykonywana po uzyskaniu przez przedsiębiorcę wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych.
Prawo unijne również nie zakazuje tego typu działalności. Zgodnie z wyrokiem TSUE, waluta wirtualna pełni funkcję środka płatniczego. Transakcje, których przedmiotem są jednostki waluty wirtualnej, stanowią świadczenie usług odpłatnych i podlegają opodatkowaniu.
Czy w Polsce można kupić bitcoina i inne kryptowaluty?
Odpowiedź brzmi: tak. Istnieje wiele sposobów na zakup kryptowalut w Polsce. Inwestorzy mogą to zrobić na giełdach kryptowalutowych, w domach maklerskich, kantorach kryptowalutowych oraz bitomatach.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kriptomat.io/pl/kryptowaluty/bitcoin/jak-kupic-bitcoin.
Jak przechowywać zakupione kryptowaluty? Czy to bezpieczne?
Istnieje kilka sposobów przechowywania kryptowalut. Jednym z nich jest korzystanie z portfela giełdowego.
Konto na scentralizowanej giełdzie można opisać jako portfel. Przechowywanie kryptowalut na giełdach zwykle oznacza, że firma zachowuje kontrolę (lub "opiekę") nad aktywami, a użytkownicy nie mają dostępu do kluczy prywatnych. Jest to tak zwany portfel powierniczy lub portfel hostowany. Musisz zaufać firmie prowadzącej giełdę, że zadba o twoje aktywa i będzie działać sprawnie.
Hot Crypto Wallet
Hot wallety to internetowe, oparte na oprogramowaniu portfele kryptowalutowe. Twoje konto na giełdzie kryptowalut może być sklasyfikowane jako hot wallet, ponieważ jest podłączone do Internetu.
Hot wallety bez nadzoru lub z własnym nadzorem to portfele podłączone do Internetu, w których użytkownik kontroluje klucz prywatny i frazę seed dla swoich aktywów kryptograficznych. Klucze prywatne są przechowywane w samej aplikacji/oprogramowaniu.
Możliwość dostępu do portfela non-custodial za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji jest wygodna. Sprawia jednak, że portfele te są podatne na zagrożenia cyberbezpieczeństwa, włamania, i oszustwa.
Cold Crypto Wallet
Portfele offline nazywane są zimnymi portfelami. W dzisiejszych czasach oznacza to zazwyczaj fizyczne urządzenie, od napędu USB po specjalnie zaprojektowany sprzęt z niestandardowymi funkcjami bezpieczeństwa i dostępności. Zimne przechowywanie może również obejmować dokumentację papierową.
Żadna metoda nie jest gwarancją 100% bezpieczeństwa. Warto przeprowadzić własne badania i wybrać najkorzystniejszą opcję przechowywania kryptowalut.
Transakcje kryptowalutowe a Urząd Skarbowy. Co warto wiedzieć?
Jeśli planujesz inwestowanie w kryptowaluty, lub już to zrobiłeś, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób wypełnić PIT.
Aby to zrobić, powinieneś wybrać formularz podatkowy PIT-38, w którym rozliczysz zyski kapitałowe. Kiedy to zrobić? Jeśli uzyskałeś przychód podczas handlu kryptowalutami, ale także wtedy, gdy poniesiesz wydatki na zakup aktywa kryptowalutowego.
Oto sytuacje, gdy należy wypełnić formularz PIT-38:
- jeśli wymieniasz kryptowalutę na walutę fiat,
- jeśli opłacisz kryptowalutami zakup towarów lub usług.
W przypadku zamiany kryptowaluty na inną, nie ma obowiązku podatkowego.
Podsumowanie
Każdy inwestor może kupić kryptowaluty, mieszkając w Polsce. Musi jednak pamiętać o wyborze sposobu zakupu, metody przechowywania zgromadzonych cyfrowych aktywów, a także o wypełnieniu formularza podatkowego PIT.