Ścieki to wody zużyte na cele bytowe lub gospodarcze. W praktyce do kanalizacji wraz ze ściekami wprowadzane są niestety odpady, które powinny trafić do pojemnika na odpady.
Stałe elementy dopływają do oczyszczalni ścieków i przed rozpoczęciem oczyszczania muszą być oddzielone ze ścieków. Służą do tego specjalne urządzenia do cedzenia. Rocznie w wyniku takich procesów zatrzymuje się około 400 000 kilogramów odpadów.
Część stałych elementów, wrzucanych nielegalnie do kanalizacji, nie dopływa do oczyszczalni ścieków tylko osadza się w kanałach blokując spływ ścieków, a w konsekwencji może doprowadzić do wylewania ścieków z kanalizacji.
Zalegające w kanałach stałe zanieczyszczenia trzeba wydobywać za pomocą specjalnych samochodów do czyszczenia kanałów i ich odpompowywania. Przywożone samochodami do oczyszczalni ścieki ze zwiększoną ilością stałych elementów poddawane są procesom cedzenia. Rocznie w wyniku takich działań powstaje około 200 000 kilogramów odpadów.
W sumie rocznie ze ścieków wydziela się ponad 600 000 kilogramów odpadów. Czasochłonność tych prac jest ogromna, a sam tylko koszt dalszej utylizacji tych odpadów wynosi około 240 000 zł/ rok.
|
Ścieki to wody zużyte na cele bytowe lub gospodarcze.
Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym. Art. 9.2 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2024.757 t.j.) |
Lista przykładowych odpadów, które w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w muszli klozetowej
- Środki do higieny osobistej – nawilżane chusteczki np. dla niemowląt czy do higieny intymnej, pieluchy, podpaski, tampony, nawilżany papier toaletowy, waciki czy nawet patyczki do uszu. To najczęściej wyrzucane do toalety rzeczy, które nie rozpadają się pod wpływem ciśnienia i nacisku wody, jak zwykły papier toaletowy, a wręcz pęcznieją pod wpływem siąknięcia wody, zatykając i blokując przepływ w kanalizacji.
- Tłuszcze oraz oleje– pozostały olej po smażeniu czy pieczeniu zastyga pod wpływem zimnej wody, osadzając się na ścianach rur, zmniejszając tym samym przepływ ścieków, a następnie blokując przepływ.
- Materiały budowlane– mowa o farbach, tynkach, cementach, piasku i kamieniach, które opadają na dno, tworząc trudno usuwalne zatory, a zastygnięty cement, może nawet całkowicie odciąć przepływ ścieków.
- Leki– z faktu iż oczyszczalnie nie potrafią w pełni oddzielić składników chemicznych znajdujących się w lekach od ścieków, tym samym przedostają się one do wód, stwarzając niebezpieczeństwo dla środowiska.
- Igły i strzykawki – stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla pracowników zakładów kanalizacyjnych.
- Włosy, nitki dentystyczne, wełna– długie i cienkie tworzywa lubią zwijać się w kłęby, otaczając również inne przedmioty dryfujące w rurach. Są niezwykle trudne do usunięcia.
- Papierosy lub filtry papierosowe– podobnie jak inne toksyczne związki, zatruwają wody.
- Żwirekdla kota -Żwirek doskonale wchłania koci mocz i neutralizuje zapachy, jednak ze względu na swój stan (substancja stała) i ze względu na swój skład, w którym występuje np. silikon, nie powinno się go w żadnym wypadku spłukiwać w toalecie. Żwirek mineralny niszczy i może zablokować pracę pompy.
- Torebki foliowe–nie tylko nie rozkładają się w wodzie, ale tworzą blokady w sieciach kanalizacyjnych.
- Zabawki – dzieci odkrywają świat na różne, przedziwne sposoby. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, by upilnować nawet najgrzeczniejszego malucha. Zabawki, butelki, smoczki to również częste powody zmniejszające przepustowość rur kanalizacyjnych.
- Prezerwatywy–nawet te naturalnego pochodzenia, kauczukowe, lateksowe itp. nie powinny być jednak w żadnym wypadku spłukiwane w muszki klozetowej, gdyż substancje, które zapewniają prezerwatywie trwałość i wytrzymałość, jednocześnie zapobiegają jej szybkiemu rozpadowi.
- Resztki jedzenia – w tym fusy z kawy czy herbaty, gumy do żucia; niedopuszczalna jest utylizacja resztek jedzenia za pomocą młynków montowanych w zlewach kuchennych.
Materiał przygotowany przez MPWiK Sp. z o.o. Żywiec