Oferty sponsorowane

Katowice, 1 lutego 2023 r. – zakończyła się wizyta przedstawicieli Parku Przemysłowego East Port Said (EP) działającego w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego (SCEZ), w ramach której odbyła się konferencja pn. „Zintegrowany Cel Przemysłowy”, dotycząca między innymi wymiany doświadczeń pomiędzy europejskim liderem wśród stref ekonomicznych a egipskim parkiem przemysłowym - najdynamiczniej rozwijającym się wśród parków przemysłowych nowej generacji.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele firm działających w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zainteresowanych ekspansją do Egiptu, reprezentujących takie sektory jak motoryzacyjny, metalowy czy automatyki przemysłowej. Podczas konferencji egipska strona przedstawiła warunki inwestowania w Egipcie, a w szczególności  ofertę East Port Said Development Co., głównego dewelopera działającego na terenie East Port Said Industrial Park. W drugim dniu wizyty odbyły się wizyty studyjne w firmach działających na terenie KSSE.  

- Wymiana handlowa pomiędzy Egiptem a Polską rozwija się z roku na rok i stanowi coraz istotniejszy punkt w międzynarodowych relacjach gospodarczych naszego kraju. Proinwestycyjna polityka egipskiego rządu to kolejny krok w kierunku rozwoju zarówno polskich, a także  egipskich przedsiębiorstw na terenie obu krajów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wraz z takim Partnerem jak Suez Canal Economic Zone, będziemy mogli rozwijać polską oraz egipską gospodarkę i stwarzać firmom szansę międzynarodowej ekspansji – mówi dr Janusz Michałek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

East Port Said Industrial Park to park przemysłowy i logistyczny o powierzchni 16 km2 zlokalizowany na północy Egiptu nad Morzem Śródziemnym, na wschód od miasta Port Said. EP przylega do terminala kontenerowego portu East Port Said obsługiwanego przez A.P. Moller – Maersk, ze specjalistycznym zmotoryzowanym terminalem obsługiwanym przez Toyota Tsusho, Bolloré i konsorcjum NYK. EP oferuje unikatową formułę z ultranowoczesną infrastrukturą, zaawansowanym systemem zarządzania obiektem oraz pełnym zakresem wyjątkowych usług biznesowych i publicznych.

- East Port Said Development Co. jest zachwycony obecnością w Katowicach z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest przedstawienie polskim przedsiębiorcom EP jako głównego dewelopera przemysłowego o powierzchni 16 mln m² w obszarze East Port Said, położonym w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego (SCZone). Ma to na celu kontynuację umowy ramowej pomiędzy SCZone i KSSE S.A. podpisanej w czerwcu 2021 roku. Drugim powodem jest wzorowanie się na Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i jej inwestorach, będącej od kilku lat jedną z najlepszych Specjalnych Stref w Europie. Naszym celem jest stworzenie wzajemnych korzyści między stroną egipską i polską, które uzupełnią luki w łańcuchu wartości i zwiększą jego wydajność w docieraniu do innych krajów na całym świecie. Postrzegamy to jako doskonałą okazję dla polskich firm poszukujących ekspansji zagranicznej – powiedział inż. Karim Sami Saad, Prezes East Port Said Development Co.

 

Organizacja konferencji oraz wizyt w firmach strefowych to wynik podpisanego w czerwcu 2021 porozumienia o współpracy pomiędzy KSSE S.A., a Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego (SCZone) - zarządzaną przez autonomiczną instytucję, działającą na podstawie szczególnych przepisów z uprawnieniami wykonawczymi i regulacyjnymi. Obszar Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego uważa się za jeden z najważniejszych ośrodków logistycznych Afryki Północnej ze względu na doskonałą lokalizację oraz ogromne wsparcie oferowane przez Rząd Egiptu. Konferencję uświetniła wypowiedź JE Hatem Tageldin - Ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, jak również Pana Essama El Naggar – Radcy Handlowego Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce. Została także zaprezentowana wypowiedź JE Walid Gamal Eldin – Prezesa Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy oraz przy udziale przedstawiciela Zagranicznego Biura Handlowego w Kairze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), Pana Jacka Grada.

Egipt ze swoją ponad 100-milionową populacją jest najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu i największą gospodarką w Afryce Północnej. Zagraniczni inwestorzy spotkają się
z ciepłym przyjęciem i wsparciem władz oraz zainteresowaniem potencjalnych partnerów biznesowych. Z tego względu polskich przedsiębiorców w ekspansji na rynek egipski wspieramy na miejscu, poprzez działalność biura PAIH w Kairze. Cieszę się, że możemy wzmacniać nasze dwustronne relacje i gościć nad Wisłą przedstawicieli jednego z wiodących parków przemysłowych w Egipcie –
podkreśla Zdzisław Sokal, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. (PAIH)

Celem misji jest promocja inwestycji w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego, która oferuje atrakcyjne warunki rozwoju produkcji przemysłowej i rozwoju biznesu w regionie EMEA (Europe, Middle East & Africa). Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze intensywnie wspiera te działania poprzez: udzielanie informacji rynkowych, kojarzenie potencjalnych partnerów biznesowych, organizowanie misji biznesowych i wydarzeń promujących polsko-egipską współpracę gospodarczą oraz budowanie relacji z egipskimi partnerami. W maju 2022 r. PAIH podczas wizyty Prezydenta RP w Egipcie podpisała porozumienie o współpracy z egipskim Głównym Urzędem ds. Inwestycji (General Authority for Investment-GAFI), dzięki czemu polscy inwestorzy mogą liczyć na szczególne wsparcie swoich projektów w Egipcie.

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej:

 

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została powołana 18 czerwca 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz utworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Dzisiaj uznawana jest za lidera wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych w Polsce oraz w Europie. W 2022 roku, po raz kolejny, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajęła pierwsze miejsce w Europie w rankingu specjalnych stref ekonomicznych FDI Intelligence Business, należącym do grupy Financial Times.  KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 42 mld złotych i utworzyły 90 000 miejsc pracy. KSSE stawia na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców.

 

Więcej informacji można znaleźć na www.ksse.com.pl