Oferty sponsorowane

Prowadzenie zdrowego trybu życia wymaga podejmowania aktywności fizycznej i stosowania zrównoważonej diety. Brak wolnego czasu sprawia, że niewiele osób może pozwolić sobie na regularne przygotowywanie i spożywanie zbilansowanych posiłków, co często prowadzi do występowania w organizmie niedoborów witamin i innych cennych substancji. Warto więc dowiedzieć się, po jakie preparaty sięgać, by dłużej cieszyć się zdrowiem oraz młodym wyglądem.

Kolagen, czyli białko młodości 

Kolagen to białko, które pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz szybsze gojenie się złamanych kości. Substancja ta wpływa również na gładkość, elastyczność prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry. Z wiekiem zdolność organizmu do produkcji kolagenu spada, co objawia się zwiotczeniem skóry i występowaniem zmarszczek. Objawy niedoboru tego białka stają się najszybciej widoczne na szyi oraz twarzy. Aby opóźnić proces zanikania kolagenu i poprawić wygląd skóry, warto sięgać po sprawdzone preparaty kolagenowe

Formy dostarczania kolagenu do organizmu 

Kolagen można dostarczać do organizmu na różne sposoby. Najprościej sięgnąć po suplementy diety przyjmowane doustnie, dostępne w formie hydrolizatu. Za najbardziej przyswajalny i najbardziej zbliżony do ludzkiego uznawany jest kolagen rybi. W sprzedaży znaleźć można też białka pochodzenia zwierzęcego, tj. wołowe lub wieprzowe.  

Preparat kolagenowy może być też wstrzykiwany bezpośrednio w skórę. Zastrzyki z kolagenem to dobry sposób na miejscowe odżywienie skóry oraz zniwelowanie widocznych efektów jej starzenia się. Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, a jego koszt uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju oraz stężenia zastosowanego preparatu.  

Wpływ witaminy B5 na organizm 

Istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu ma również witamina B5, nazywana też kwasem pantotenowym. Substancja ta jest odpowiedzialna m.in. za metabolizm: 

  • tłuszczów; 
  • węglowodanów; 
  • białek. 

Prawidłowa ilość kwasu pantotenowego ułatwia ich rozkładanie i przekształcanie w energię oraz inne, cenne dla organizmu substancje. Witamina B5 uczestniczy w wytwarzaniu komórek krwi, pomaga obniżyć poziomu cholesterolu i trójglicerydów, wpływa też korzystnie na skórę, włosy i paznokcie. Preparaty zawierające witaminę B5 nakładane na skórę pomagają wiązać w niej wodę, poprawiając w ten sposób jej nawilżenie. Dodatkowo przyspieszają gojenie się ran i redukują wypryski. 

Jak uzupełniać niedobory witaminy B5? 

Charakterystyczne objawy niedoboru witaminy B5 to: 

  • skurcze nóg; 
  • bóle mięśni i stawów; 
  • wypadanie włosów; 
  • pękanie skóry w kącikach ust. 

Suplementacja witaminy B5 polega na doustnym przyjmowaniu tabletek zawierających kwas pantotenowy lub pantotenian wapnia. Ze względu na rozpuszczalność tej witaminy w wodzie najlepiej zażywać ją przed posiłkiem. Przyjmuje się, że zalecane dzienne spożycie dla kobiet i mężczyzn wynosi 5 mg. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po suplementy zawierające kompleks witamin z grupy B (B5, B6, B7, B9, B10, B12), ale pamiętaj, że przed przyjęciem preparatu witaminowego należy sprawdzić jego poziom we krwi.