Chcąc kupić nieruchomość od komornika, należy śledzić pojawiające się obwieszczenia – są one bowiem rzetelnym źródłem informacji o planowanych licytacjach. Znajdziesz w nich cenne dane dotyczące sprzedawanych mieszkań, domów, działek czy obiektów przemysłowych, poznasz ich metraż, lokalizację, cenę wywoławczą czy stan techniczny. Jak jednak przystąpić do licytacji? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!
Planujesz przystąpić do licytacji komorniczej? Oto co musisz zrobić
Poszukując nieruchomości do zakupu, wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do weryfikowania ofert na rynku komercyjnym, ponieważ wiele atrakcyjnych ogłoszeń znajdziesz w obwieszczeniach komornika – sprawdź planowane licytacje komornicze w Rzeszowie i przekonaj się sam! A jeśli trafisz na interesującą Cię propozycję:
- zapoznaj się z treścią obwieszczenia,
- poznaj kluczowe dane na temat nieruchomości: jej metraż, dokładną lokalizację, stan techniczny oraz przeznaczenie i dotychczasowy sposób użytkowania,
- dowiedz się, ile wynosi cena wywoławcza i jakiej wysokości wadium musisz wpłacić, aby wziąć udział w licytacji (pamiętaj, że rękojmia jest obowiązkowa, jednak jeśli nie wygrasz, otrzymasz jej zwrot),
- oszacuj swoje możliwości finansowe i sprecyzuj, jaką kwotę jesteś w stanie zaproponować za daną nieruchomość,
- w wyznaczonym terminie zgłoś się na licytację i przedstaw swoją ofertę.
To bardzo prosta procedura, która kończy się dokonaniem przybicia – licytację wygrywa oferent proponujący najwyższą stawkę za dany obiekt.
Kim są oferenci na licytacjach komorniczych?
W licytacjach komorniczych biorą udział zarówno osoby prywatne poszukujące mieszkań, domów i działek, jak i przedsiębiorcy – oni celują przeważnie w obiekty komercyjne, usługowe czy przemysłowe: magazyny, hale produkcyjne, gabinety i biura. Każdy ma szansę spróbować swoich sił i nabyć nieruchomość od komornika, warto jednak wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe i starannie oszacować maksymalną kwotę, jaką można zaoferować.