Niewidzialna wycieraczka - Hydrofobizacja szyb w naszych samochodach

Niewidzialna wycieraczka - Hydrofobizacja szyb w naszych samochodach

Na początek odpowiedzmy na pytanie skąd przychodzi do nas takie rozwiązanie zwane w dzisiejszych czasach niewidzialną wycieraczką? Początki tego rozwiązania sięgają motorsportu, zwłaszcza wyścigów, w których na kaskach kierowców oraz na szybach niektórych pojazdów efekt hydrofobowy jest bardzo ważny, to sposób znany od lat w komunikacji lotniczej. Hydrofobizacji poddaje się szyby w kabinach pilotów w celu ich szybszego oczyszczania z wody i śniegu.

Każda szyba samochodowa, choć pozornie gładka, jest relatywnie szorstka. Widać to dopiero pod mikroskopem. To właśnie dlatego podczas jazdy na powierzchni szyb zatrzymuje się woda, śnieg i inne zanieczyszczenia. Aby je usunąć z przedniej szyby trzeba używać wycieraczek.
Natomiast niewidzialna wycieraczka w prostych słowach wygładza powierzchnie szyby.Efekt hydrofobowy, jaki uzyskuje się przez zastosowanie niewidzialnej wycieraczki powoduje, że od pewnej prędkości jazdy woda jest odprowadzana z szyby bez konieczności używania wycieraczek. Zbiera się w formie dużych kropel, które są zdmuchiwane pędem powietrza. Na powierzchni szyby praktycznie nie zbiera się woda, nawet w postaci niewielkich kropel czy śladów.
ZALETY:
- o 70 procent zmniejsza się przyczepność cząstek brudu i wody
- kierowca zużywa o 60 procent mniej płynu do spryskiwaczy
-szyba po hydrofobizacji jest także bardziej odporna na mróz,lód,śnieg (łatwiej oczyścić zabezpieczoną szybę)
-przy większych prędkościach zupełny brak koniecznośći używania wycieraczek w deszczu (drogi expresowe,autostrady)
-przy bardziej intensywnych opadach poprawia się także widoczność co za tym idzie zwiększa się nasze bezpieczeństwo
Powłokę możemy aplikować na szybę czołową,szyby boczne,lusterka,reflektory.Ceny zakupu niewidzialnej wycieraczki oscylują w granicach 20-300 zł. Producenci powłok ze średniej półki cenowej zapewniają zrzut wody już od 45 km/h i trwałość do 1 roku.Trwałość uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od poprawnego oczyszczenia powierzchni,odtłuszczenia i poprawnej aplikacji.

Taką powłokę możemy wykonać w Górniak CAR Detailing w gminie Radziechowy-Wieprz. 

Zdjęcie: Pixabay