Oferty sponsorowane

Pomimo szeroko zakrojonych kampanii społecznych, w które angażują się zarówno podmioty publiczne i organizacje pożytku publicznego, jak i firmy prywatne oraz influencerzy, nadal pozostajemy narodem kanapowym. Poniżej 25% Polaków uprawia regularnie aktywność fizyczną. Efekty możemy podziwiać gołym okiem, zwłaszcza na oddziałach kardiologicznych, internistycznych i chorób metabolicznych, na których leczone są miliony pacjentów z nadwagą i otyłością, insulinoopornością i cukrzycą, czy z problemami sercowo-naczyniowymi. Jeśli więc pojawia się nowa moda, prowadząca do większego zainteresowania sportem, można jej tylko przyklasnąć. Do takich rosnących w popularność dyscyplin zaliczają się night running, night biking oraz inne aktywności, które łączy to, że zawodnicy podejmują je nocą. Co warto o nich wiedzieć?

Skąd bierze się popularność sportów nocnych?

Trend do uprawiania sportów nocą zawdzięczamy prawdopodobnie introwertykom, którzy chcieli być aktywni fizycznie, ale irytowała ich stała obecność innych osób na ulubionych trasach. Bieganie po parku czy jazda rowerem po wyznaczonej ścieżce za dnia, zwłaszcza przy pięknej pogodzie, oznacza konieczność dzielenia przestrzeni z licznymi jej użytkownikami. Nocą możemy mieć cały teren dla siebie (i kilku innych amatorów takiej aktywności).

Do popularności trendu przyczyniają się również organizowane w wielu miastach eventy, podczas których ludzie spotykają się właśnie po to, by po zmroku uczestniczyć w różnego typu zawodach albo po prostu zaznać innego typu przyjemności ze sportu, z nutką tajemnicy i romantyzmu.

 

Jakie sporty można uprawiać po zmroku?

Najczęstszymi nocnymi imprezami zorganizowanymi o charakterze sportowym są prawdopodobnie te dla kolarzy. Coraz częściej można również spotkać samotnych biegaczy, pokonujących popularne trasy, po zmroku wolne od spacerowiczów. Ale to nie jedyne sporty, które da się uprawiać nocą.

Bardzo przyjemny może być nocny nordic walking, zwłaszcza jeśli wybierzemy się w trasę np. w pobliżu zbiornika wodnego czy w parku. Młodzież uwielbia nocną jazdę na deskorolkach „na streecie”, która polega na ćwiczeniu sztuczek nie w skateparku, ale w przestrzeni miejskiej – np. na wolnych już parkingach centrów handlowych. Coraz więcej spotyka się również po zmroku osób na rolkach i na hulajnogach, a także spacerowiczów.

Niezależnie od wybranego sportu, kluczowe jest bezpieczeństwo. Z oferty na https://attiq.net/29-kurtki-i-bezrekawniki wybieraj getry, kurtki czy bluzy z elementami odblaskowymi, dzięki czemu nocą będziesz widoczny dla kierowców czy dla innych sportowców.

 

Jak się ubrać na nocną aktywność fizyczną?

Czym poza odblaskami powinna cechować się kurtka do biegania męska lub damska albo bluza, którą zakładamy, wychodząc po zmroku na rower? Zasada jest taka sama, jak podczas aktywności za dnia. Sportowe ciuchy nie mogą chłonąć wilgoci, muszą natomiast zapewniać skórze oddychanie. Bardzo ważna jest wygoda – niedopuszczalne są jakiekolwiek elementy drapiące czy nadmiernie uciskające.

Nawet latem weź pod uwagę, że noce bywają chłodne. Nie zawsze musisz zakładać czapkę czy rękawiczki, ale przeważnie przyda się opaska oraz komin, które zabezpieczą uszy i gardło przed rześkim powietrzem i przed powiewami wiatru.

 

Sport nocą – samodzielnie czy w grupie?

Nocną aktywność fizyczną często wybieramy właśnie po to, by uprawiać ją bez towarzystwa. Zwłaszcza w przypadku kobiet biegających w parku czy w lesie, kluczowe jest bezpieczeństwo. Zadbaj, aby Twoja kurtka czy bluza miała kieszeń na telefon (tak jak w przypadku tych modeli: https://attiq.net/52-kurtki-i-bezrekawniki). Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, aby głośno poinformować, gdzie jesteś.

W grupie pamiętaj natomiast o zachowaniu odpowiedniego odstępu od innych uczestników imprezy oraz o kulturze obowiązującej podczas wydarzeń sportowych.

 

Nocna aktywność fizyczna – dla kogo?

Zalety sportu uprawianego nocą docenią z pewnością osoby preferujące samotność oraz tzw. sowy – czyli ci, którzy wolą dłużej pospać rano i dłużej być aktywne wieczorem. Sport może być świetną receptą na bezsenność – zamiast przewracać się godzinami z boku na bok, spróbuj się dotlenić i zdrowo zmęczyć.

Jazda rowerem nocą może być również ciekawą alternatywą dla samochodu lub komunikacji publicznej.. Odzież idealną na night biking znajdziesz na https://attiq.net/64-kurtki-i-bezrekawniki.