Każdy, kto decyduje się na zakup mieszkania, zdaje sobie sprawę, że przed nim ogromne wydatki. Największą ich część zdecydowanie stanowi kwota, jaką musimy zapłacić poprzedniemu właścicielowi lub deweloperowi, jednak trzeba pamiętać, że to nie wszystko. Na jakie dodatkowe koszty musimy być gotowi? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Koszty zakupu mieszkania – na jakie być przygotowanym?
W zależności od tego, czy zdecydowałeś się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego bądź wtórnego, koszty mogą być nieco inne. W przypadku zakupu nowego mieszkania od dewelopera musisz opłacić podatek VAT, a także przewidzieć fundusze na wykończenie mieszkania, które mogą sięgać kilkuset tysięcy. Kupując mieszkanie z drugiej ręki, należy opłacić podatek PCC, a także ponieść koszty ewentualnego remontu. W obu przypadkach musisz zapłacić za notariusza. Jeśli będziesz posiłkować się kredytem hipotecznym, musisz doliczyć koszty związane z niezbędną dokumentacją, wymaganą przez bank. Co ważne, będzie on także wymagał ubezpieczenia nieruchomości, więc będziesz musiał wykupić dobrą polisę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat koszty przy zakupie mieszkania - jakie są?, znajdziesz je m.in. na stronie Ubezpieczeniemieszkania.pl.
Polisa mieszkaniowa – dlaczego warto ją wykupić?
Mimo tego, że ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane tylko w przypadku zakupu mieszkania na kredyt, to warto je wykupić także, gdy kupujesz mieszkanie z drugiej ręki. Własne lokum to często dorobek całego życia, dlatego nie warto ryzykować, że w parę chwil je stracisz. Uszkodzenia powstałe w wyniku przepięcia instalacji elektrycznej, zalania czy włamania z kradzieżą, mogą sprawić, że remont mieszkania będzie kosztować setki tysięcy. Jeśli wykupisz dobrą polisę mieszkaniową, otrzymasz nie tylko wsparcie finansowe, ale także fachowców, np. hydraulika czy elektryka. Co ważne, w ramach polisy możesz ubezpieczyć nie tylko mury, ale i znajdujące się w nim meble czy sprzęt RTV i AGD. Ubezpieczyciele przewidują także możliwość ubezpieczenia tzw. ruchomości domowych, a więc rzeczy osobistych, które wynosisz poza mieszkanie, np. hulajnogę elektryczną. Polisą możesz objąć również np. meble ogrodowe. Lista sytuacji, w jakich otrzymasz wsparcie może być różna, w zależności od wybranej ubezpieczalni. Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się ze szczegółami oferty i tzw. wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których nie otrzymasz odszkodowania. Żeby nie przepłacać za polisę, dobrym sposobem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, dzięki której szybko i wygodnie podejmiesz najkorzystniejszą dla siebie decyzję.
OC w życiu prywatnym – na jaką pomoc możesz liczyć?
Jest to kolejne ubezpieczenie, o którym warto pomyśleć przy zakupie mieszkania. Polisa mieszkaniowa może być rozszerzona o OC w życiu prywatnym, które zabezpiecza przed koniecznością ponoszenia kosztów naprawy szkód, jakie powstały wskutek naszego działania. Takim ubezpieczeniem można objąć także inne osoby dzielące wspólne gospodarstwo domowe, jak również zwierzęta. Choć zakres ochrony w ramach polisy będzie się różnił w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, to najczęstszymi sytuacjami, w jakich otrzymasz wsparcie, są:
- Zalanie mieszkania swojego sąsiada;
- Zbicie szyby w bloku, np. przez Twoje dziecko grające w piłkę;
- Uszkodzenie cudzego auta podczas wypakowywania rzeczy z bagażnika w garażu lub parkingu;
- Zniszczenie mienia osoby trzeciej przez Twojego psa;
- Uszkodzenie auta w wyniku upadku doniczki z Twojego balkonu.
Jest to jedynie kilka sytuacji, w jakich możesz otrzymać pomoc w ramach ubezpieczenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat korzyści, jakie niesie ze sobą zakup polisy OC w życiu prywatnym, znajdziesz dodatkowe informacje na stronie Ubezpieczeniemieszkania.pl (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jakie-korzysci-zapewnia-polisa-oc-w-zyciu-prywatnym). Zdecydowanie jest to opcja, z której warto skorzystać, by nie martwić się o ewentualne koszty związane z naprawą szkód.