Oferty sponsorowane

Wybór okien do nowo powstającego domu to ważna decyzja. Wielu inwestorów, szczególnie osób mierzących się z tym dylematem po raz pierwszy, zadaje sobie zasadne pytanie: jakie okna aluminiowe czy PCV wybrać do swojego domu lub mieszkania? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje wątpliwości i ułatwi podjęcie optymalnej decyzji.

Okna aluminiowe czy PCV – oto jest pytanie!

Pytanie zadane w tytule tego tekstu spędza sen z powiek inwestorów i budowlańców od lat. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Różna jest specyfika obu tworzyw, różna jest także cena okien wykonanych z tych komponentów. Zastanawiając się nad tym, które okna HS PCV czy aluminiowe będą lepszym rozwiązaniem, musisz mieć świadomość, że Twój wybór będzie miał wpływ na końcowy kosztorys całej inwestycji. Ważąc argumenty za wyborem jednych lub drugich, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę. Istotne są również lokalizacja budynku (w mniej bezpiecznej okolicy lepiej będzie zainstalować okna bardziej odporne na włamania, a przy ruchliwej ulicy wybrać te, które stanowią lepszą barierę dźwiękoszczelną), charakter i stylistykę budynku, a także planowane wymiary przeszkleń.

Zalety okien plastikowych

Okna zrobione z PCV są zdecydowanie bardziej popularne niż ich aluminiowe odpowiedniki. Na czele listy powodów, dla których ludzie wybierają plastiki, znajdują się m.in. ich powszechna dostępność oraz łatwość konserwacji. Okna PCV są łatwiejsze w czyszczeniu, co warto wziąć pod uwagę, gdy mówimy o budynku znajdującym się w mieście czy przy ruchliwej drodze – wszędzie tam, gdzie istnieje spore ryzyko częstych zabrudzeń. W rubryce plusów stolarki okiennej z PCV zapisujemy także wysokie parametry izolacji termicznej i akustycznej. Profile okien z polichlorku winylu wypełnione są komorami powietrznymi, dzięki którym okno przepuszcza mniej zimna z zewnątrz. Najlepiej sprzedają się modele pięcio- i sześciokomorowe. Ma to oczywiste przełożenie na niższe rachunki za ogrzewanie, co w obliczu współczesnych, szalejących cen energii ma kardynalne znaczenie. PCV jest elastycznym materiałem, z którego można wyprodukować okno w praktycznie dowolnym rozmiarze i kształcie.

Wady okien plastikowych

Tego typu stolarka okienna nie nadaje się do przeszkleń wielkogabarytowych, gdyż jest mniej stabilna i nie tak sztywna jak chociażby okna drewniane czy aluminiowe. Użytkownicy okien plastikowych zauważają, że materiał żółknie pod wpływem promieniowania słonecznego, co nie prezentuje się najlepiej. Z uwagi na swoje powszechne zastosowanie, okna plastikowe raczej nie będą uchodziły za stylowe, modne czy ekstrawaganckie.

Walory okien aluminiowych

Skoro dotarliśmy do punktu, w którym na scenę wszedł wątek estetyki, to jest to dobry moment na przejście do zalet okien zrobionych z aluminium. Ich pierwszoplanowym atutem jest bowiem elegancja. Jeszcze do niedawna aluminiowa stolarka okienna była domeną biurowców i budynków użyteczności publicznej – obiektów kojarzących się z innowacją, biznesem, wysublimowanym stylem. Powszechnie wiadomo, że trendy aranżacyjne lubią się zmieniać i fala popularności okien aluminiowych dotarła także do inwestorów prywatnych. Architekci coraz częściej sięgają do katalogów okien aluminiowych, aby jeszcze lepiej podkreślić awangardowość swoich koncepcji. Dlatego, jeśli Twoim priorytetem jest, by dom emanował nowoczesnością od pierwszego wejrzenia, powinieneś zainwestować okna aluminiowe. Czy PCV jest skazane na porażkę w wizualnym starciu z aluminium? Niekoniecznie – ale o to tym za chwilę. Wróćmy do zalet stolarki aluminiowej. Na jej korzyść trzeba zapisać wytrzymałość, stabilność i odporność na warunki atmosferyczne i rdzę. Cechy fizyczne metalu pozwalają na wykorzystywanie tego typu profili przy wielkogabarytowych przeszkleniach. Aluminium jest też relatywnie lekkie oraz dostępne w wielu wersjach kolorystycznych – niektórzy producenci oferują profile alu w dowolnym kolorze z palety RAL. 

Okna aluminiowe – każdy kij ma dwa końce

Aby zachować obiektywność, musimy przyjrzeć się też słabym stronom okien aluminiowych. Wśród minusów trzeba wymienić gorszą izolacyjność cieplną. Jeśli głowisz się nad tym, jakie okna aluminiowe czy PCV mają lepszy współczynnik termoizolacyjności, to odpowiedź jest jednoznaczna. Aluminium jest metalem, a więc przewodnikiem ciepła/zimna. Niska temperatura na zewnątrz będzie miała swoje odzwierciedlenie w temperaturze ram aluminiowych. Plastikowe profile mają stałą temperaturę, niezależnie od tego, czy za oknem panują mrozy czy upały. Innym ważnym mankamentem produktów tego typu jest brak możliwości renowacji – jeśli okno zostanie uszkodzone lub zarysowane, to trzeba je będzie wymienić. Dodajmy, że profile aluminiowe są droższe niż okna z PCV.

Okna aluminiowe czy PCV? A może coś pomiędzy

Z powyższej analizy wynika, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Tej sytuacji są doskonale świadomi producenci okien, którzy niedawno wprowadzili na rynek okna z PCV z nakładkami aluminiowymi. Co to takiego? Profile zrobione z polichlorku winylu (PCV) posiadają dodatkową, zewnętrzną warstwę aluminium. Takie rozwiązanie podwyższa poziom antywłamaniowości i zapobiega odbarwieniom wynikłym z ekspozycji na intensywne promieniowanie UV, przy jednoczesnym utrzymaniu lepszego parametru termoizolacyjności. Aluminiowe nakładki stosuje się także w połączeniu z profilami drewnianymi.