Rodzicielstwo to wspaniała podróż, złożona z magicznych chwil i mnóstwa radości. Jednocześnie jest to również zadanie pełne odpowiedzialności, wymagające troski i nieustannego podejmowania decyzji mających wpływ na zdrowie i rozwój małego człowieka. Jednym z istotnych wyborów, z jakim młodzi rodzice muszą się zmierzyć, jest decyzja dotycząca bucików do nauki chodzenia. Okazuje się, że wybór pierwszych butów dla dziecka to dla jego opiekunów spore wyzwanie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł w formie poradnika pomoże Ci uporządkować wiadomości na ten temat.
Kiedy kupić pierwsze buty dla malucha?
Wielu rodziców nie może się doczekać, kiedy ich synek lub córeczka zacznie chodzić w bucikach. Niektórzy zaczynają rozglądać się za pierwszą parą jeszcze zanim maleństwo pojawi się na świecie, inni zwlekają z zakupem jak najdłużej. Kto zatem ma rację? Oczywiście wyprawkę dla niemowlaka warto skompletować jeszcze przed porodem. Jednak nie trzeba się spieszyć z zakupem obuwia – małe dziecko potrzebuje go dopiero wtedy, kiedy zacznie już samo stawać i przygotuje się do samodzielnego chodzenia. Zapewne zrobi to w okolicach swoich pierwszych urodzin. Wcześniej, czyli na etapie pełzania, czołgania się i raczkowania, w zupełności wystarczą mu skarpetki niechodki, np. te od Befado: https://befado.pl/niechodki-chlopiece. Niechodki niemowlęce zapewniają ciepło i chronią delikatne nóżki przed kontuzją.
Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?
Buty do nauki chodzenia powinny spełniać wszelkie wymagania rozwijającej się stopy. Dobre obuwie powinno mieć lekką, antypoślizgową podeszwę, która zapewnia stabilne chodzenie i stawanie przez wiele godzin. Cholewka powinna być miękka, elastyczna i w niczym nie ograniczać swobody ruchów małym nóżkom. Buciki do nauki chodzenia powinny być w miarę możliwości „oddychające”, co pomaga utrzymać przez dłuższy czas suchą skórę stóp. Obuwie, zwłaszcza to pierwsze, powinno zagwarantować najlepsze warunki do rozwoju narządu ruchu i zapewniać dziecku maksymalny komfort. Najlepszą inwestycją mogą okazać się modele, które posiadają certyfikat Zdrowa Stopa. Jest on gwarancją tego, że but jest dobrze dostosowany do wymagań stóp dzieci i wspiera je w zdrowym rozwoju.
Problemy w trakcie nauki chodzenia
Jako rodzic niemowlaka musisz mieć świadomość, że opanowanie umiejętności samodzielnego chodzenia to długi i złożony proces. Maluszek, który stawia pierwsze kroczki, uczy się możliwości swojego ciała i panowania nad motoryką. To zupełnie naturalne, że podczas wykonywania kolejnych ruchów mogą pojawić się różne problemy. Dziecko uczy się chodzić metodą prób i błędów: na skutek braku doświadczenia w utrzymaniu równowagi często upada, potyka się i ląduje na pupie. Każde niepowodzenie i błąd są cenną lekcją. Na początku szkrab może chodzić niepewnie, trzymając się mebli lub ścian. W miarę upływu czasu zyskuje coraz więcej swobody i pewności, a jego kroki stają się szybsze i skuteczniejsze. Występują jednak pewne sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do kontaktu ze specjalistami. Jedną z bardziej rozpowszechnionych nieprawidłowości charakterystycznych dla okresu nauki chodzenia jest stawianie stóp do środka. O ile stópki skierowane są tylko jedynie delikatnie do środka, nie ma powodów do przesadnych obaw. Takie zachowanie powinno jednak minąć po kilku miesiącach od nauczenia się samodzielnego stawiania kroków. Jeżeli tak się nie dzieje, natychmiast udaj się na konsultację do ortopedy. Niektóre dzieci rodzą się ze zniekształceniem nazywanym stopą końsko-szpotawą, polegającym na deformacji stóp. Wada ta objawia się charakterystycznym wygięciem stópek i występuje w przybliżeniu u 1 na 1000 dzieci (więcej na ten temat w artykule https://befado.pl/pl/n/103). W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia. Im szybciej zostanie ono wdrożone, tym większa efektywność i lepsze rezultaty. Wybór obuwia dla dziecka z tym schorzeniem oraz po korekcie wady musi zostać uzgodniony z lekarzem ortopedą.