Oferty sponsorowane

„W zdrowym ciele zdrowy duch - Aktywność 60 plus” to program, który już drugi rok z powodzeniem realizuje Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, Organizacja Pożytku Publicznego z Łodygowic, która od ponad 25 lat aktywizuję lokalną społeczność.

- Organizujemy zawody, prowadzimy sekcję sportowe dla niepełnosprawnych, zajęcia pływania dla dzieci, a także programy skierowane właśnie do seniorów. To osoby, którym wiele zawdzięczmy, pragniemy ich docenić. Po 60-tce też można być aktywnym i uczestnicy tego programu są na to doskonałym przykładem. Posiadamy szeroką ofertę zajęć, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie – podkreśla Stanisław Handerek, prezes Stowarzyszenia.

Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku, dlatego w programie znalazły się zajęcia sportowo-rekreacyjne jak tenis stołowy, pływanie, gimnastyka czy nordic walking. Oprócz tego podobnie jak w poprzedniej edycji realizowane były warsztaty przyrodnicze, wycieczki oraz spotkania z dietetykiem.

Warsztaty przyrodnicze

Swoją kreatywność uczestnicy mogli zaprezentować na warsztatach przyrodniczych, podczas których wykonywali lasy w słoikach, kompozycje nagrobne z kwiatów i roślin oraz jesienne kompozycje ozdobne. Wykłady były prowadzone na działce przy ulicy Kasztanowej w Łodygowicach, gdzie w najbliższych latach powstanie Centrum Integracji Rodzin. To właśnie tam uczestnicy projektu „Aktywni Plus” mieli szanse zdobyć teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu pielęgnacji ogrodu, pszczelarstwa, sadzenia i uprawiania roślin oraz wiele innych ciekawych i przydatnych informacji.

- Warsztaty to jest taka przestrzeń, w której możemy wymieniać się doświadczeniami, nauczyć się nowych rzeczy jak szczepienie drzewek czy przyrządzanie zioło-miodów i wykorzystywać je w swoim ogródku czy domu – zaznaczała pani Maria. – Na warsztaty chodzimy, bo chcemy poszerzać swoją wiedzę z zaprawiania przetworów, uprawiania warzyw i ziół, a tutaj mamy prowadzącą, która to wszystko nam objaśnia. Oprócz tego wychodzimy z domu, spotykamy nowych ludzi, mamy okazję ich bliżej poznać i porozmawiać – wskazuje uczestniczka z Mesznej.

Imprezy w plenerze

A okazji do spotkań na działce było wiele, bo oprócz zajęć przyrodniczych przy ul. Kasztanowej zorganizowano trzy imprezy integracyjne: spotkanie na św. Jana, piknik miodowo-ziołowy oraz biesiadę dożynkową z podziękowaniem za plony. Wspólnym elementem tych spotkań było dobre jedzenie, muzyka, zabawa i ciekawe rozmowy, a także kultywowanie pięknej tradycji regionu. Wianki z kwiatów, przystrajanie roślinami i ziołami wiaty, placki z pieca z ziemniaków uprawianych na działce, witanie gości chlebem i solą – to wszystko czekało na uczestników programu. - Dawno się tak dobrze nie bawiłam, jak to mówią: taniec, muzyka i śpiew. Wspaniała atmosfera i super ludzie, pogoda jak na zamówienie i wszędzie kwiaty – zachwalała pani Krystyna, uczestniczka czerwcowej imprezy.

Wycieczki krajoznawcze

Pozytywne wypowiedzi można było również usłyszeć na temat organizowanych w ramach projektu wyjazdów do Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. - W Zakopanem byliśmy 20 lat temu. Niektóre miejsca zmieniły się nie do poznania. Cieszymy się, że mieliśmy okazję znowu to zobaczyć – zaznaczała pani Czesława, która z programu korzysta razem z mężem. – Na wycieczce w Krakowie byłem jeszcze za czasów szkolnych, z przyjemnością odświeżyłem sobie pamięć. A wizyta w winnicy i degustacja wina na koniec była idealna na odpoczynek po całym dniu zwiedzania i spacerowania – podkreślał inny uczestnik. W sumie zostały zorganizowane cztery wyjazdy w tym dwa do Krakowa (zwiedzanie miasta oraz Łagiewnik).

Zajęcia na pływalni

Jednak na tym aktywności się nie kończą, bo w ramach projektu można było znaleźć wiele innych ciekawych propozycji. Wśród nich zajęcia pływackie, które odbywały się na basenie AQUA w Bielsku Białej. Jest to dyscyplina idealna dla osób po 60 roku życia, bo nie obciąża stawów i wzmacnia mięśnie, a dla tych, których męczą tradycyjne treningi mogą brać udział w aqua aerobiku.

Zajęcia na świeżym powietrzu i tenis stołowy

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia gimnastyczne, czyli ćwiczenia dostosowane do wieku i sprawności jej uczestników oraz nordic walking. W tej drugiej aktywności szczególnie chętnie uczestniczyły panie, choć do spacerowania z kijkami z roku na rok przekonuje się coraz więcej mężczyzn. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku zajęć tenisa stołowego, na które zdecydowanie częściej uczęszczają panowie. Jak wskazywał jeden z tenisistów to dobry trening nie tylko fizyczny, ale również psychiczny, bo angażuje obie półkule mózgu.

Spotkania z dietetykiem

Zdrowy styl życia to przede wszystkim ruch oraz dobra dieta. Dlatego dopełnieniem zajęć sportowo-rekreacyjnych dla osób 60 plus były spotkania z dietetykiem. Podczas zajęć poruszane były nie tylko tajniki zdrowego odżywiania, ale również sposobu żywienia w chorobach, które dotykają najczęściej osoby starsze. – Prowadząca zawsze chętnie odpowiada na nasze pytania i rozwiewa wątpliwości. Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, bo tematyka zajęć jest różnorodna- podkreślała pani Agata z Mesznej.

Czas podsumowania

Podsumowaniem tegorocznych zajęć „W zdrowym ciele zdrowy duch – Aktywność 60 plus” były uroczyste obchody Święta Niepodległości zorganizowane w Dworku Góralskim w Łodygowicach. Podczas spotkania każdy z uczestników projektu otrzymał certyfikat oraz słoiczek miodu z Lasu.

Więcej o programie „Aktywność 60 plus”

Nabór do kolejnej edycji programu rusza w marcu Stowarzyszenie zaprasza wszystkie osoby po 60 roku życia do tego, aby zgłosić się do biura i dołączyć do grona Aktywnych Plus.

Więcej o programie można znaleźć na stronie www.eurobeskidy.org.pl .

Projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch – Aktywność 60 +” – II edycja jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025.