Postulaty dla Zabłocia

Dzielnica Zabłocie to temat bliski naszej redakcji od początku działalności portalu zywiecinfo.pl. Przybliżaliśmy Wam historie tej dzielnicy, związane z nią ciekawostki a także sygnalizowaliśmy problemy z jakimi boryka się w ostatnich latach. Wobec powyższego nie bylibyśmy sobą, jeśli nie przedstawilibyśmy Wam interesującej inicjatywy mieszkańców tej dzielnicy - Społecznego Komitetu Dzielnicy Zabłocie.

Na temat komitetu będziecie mogli przeczytać więcej w listopadowym numerze gazety Żywiec Info, natomiast dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam to, co działacze komitetu chcą poprzez swoje działania osiągnąć.

W ubiegłym tygodniu członkowie SKDZ spotkali się z burmistrzem Żywca - Antonim Szlagorem i podczas spotkania przedstawili włodarzowi naszego miasta swoje postulaty. Czytając je trzeba przyznać, że dotykają one najbardziej newralgicznych spraw dla tej części miasta, co więcej są to postulaty wcale nie tak trudne do realizacji. Co znalazło się w złożonym wniosku?

Na uwagę zasługuje bez wątpienia poprawa odpływu Młynówki (grobli) w rejonie mostu kolejowego tak aby woda nie wpływała pod most kolejowy, co w zimie powoduje spiętrzanie wody rzeki. Dla osób często spacerujących w okolicach wałów od strony dzielnicy Zabłocie ważna będzie propozycja komitetu by uporządkować (wykosić i posprzątać) wał rzeki Soły na odcinku od obecnie likwidowanej tymczasowej kładki dla pieszych, do końca kortów tenisowych. Ponadto w tym punkcie uwzględniono ustawienie w tym miejscu koszy na śmieci.

Zaniedbane i zrujnowane budynki w dzielnicy Zabłocie to temat niejednokrotnie podejmowany nie tylko na naszych łamach. Nic więc dziwnego, że pośród wniosków komitetu znalazło się również zobowiązanie przez Urząd Miejski w Żywcu właścicieli zrujnowanych budynków przy ul. Futrzarskiej oraz budynku przy ul. Browarnej do ich rozbiórki (ul. Futrzarska), względnie remontu (ul. Browama) i uporządkowania terenu.

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły to temat podejmowany w dzielnicy Zabłocie od wielu lat. Obecnie - zresztą słusznie - powraca on we wniosku SKDZ. Członkowie proponują zwiększenie ilości przejść dla pieszych na ul. Browarnej oraz wykonanie progów zwalniających na ul. Ks. Prałata Słonki.

Bez wątpienia na Zabłociu brakuje nowoczesnych placów zabaw. I ten punkt znalazł się w oczekiwaniach inicjatorów komitetu.

Duży nacisk położono jednak na posprzątanie dzielnicy, wykonanie potrzebnego chodnika na ul. Stolarskiej (w stronę cmentarza).

To jedynie część postulatów. Jak ustosunkuje się do nich burmistrz Żywca Antoni Szlagor? Czy ich realizacja będzie możliwa i zostanie uwzględniona w budżecie miasta na rok 2016? Na odpowiedź na postulat Społecznego Komitetu Dzielnicy Zabłocie burmistrz ma 30 dni. Z pewności sprawie będziemy się przyglądać i na bieżąco informować.

 

Oprac.: Ren


Drukuj   E-mail