Sytuacja pandemiczna w 2020 roku skłoniła większość osób do siedzenia i pracowania z domu. Większość spraw urzędowych, a nawet medycznych została automatycznie przesunięta na inne terminy albo całkowicie anulowana. By uzyskać pomoc lekarską trzeba było uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Na szczęście pomocą okazała się cyfryzacja, która w większości przypadkach usprawniła działanie niektórych instytucji, w tym służby zdrowia, przenosząc część konsultacji medycznych do Internetu.
Recepta online
Obecnie większość z nas dysponuje dostępem do Internetu, który bardzo ułatwia życie. Wiele stron oferuje nam błyskawiczną drogę do uzyskania potrzebnego nam lekarstwa. Posiadając Internetowe Konto Pacjenta możemy bez wychodzenia z domu otrzymać receptę online na leki, które przyjmujemy stale i które były już wcześniej zapisane przez lekarza stacjonarnego. W tym celu należy zalogować się na swoje konto, a następnie przejść do zakładki "moje recepty", w której wybieramy receptę wcześniej zapisaną.
A co w przypadku leków jednorazowych?
Jeśli dopadła Cię grypa, skończyły się tabletki antykoncepcyjne bądź potrzebujesz innego leku dostępnego na receptę nie musisz osobiście kontaktować się z lekarzem czy pielęgniarką, by je otrzymać. Na wielu stronach internetowych istnieje opcja wykupienia recepty online. Jak to działa? Zakładając konto na jednej ze stron wybieramy interesujący nas lek oraz jego ilość. Po krótkim wywiadzie dotyczącym wskaźników naszego zdrowia (jak ciśnienie krwi, temperatura ciała, inne objawy) przechodzimy do płatności za receptę online. Każda tego typu prośba jest analizowana przez dyplomowanego lekarza, który wystawia receptę online, podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem. Po kilku do kilkunastu minutach otrzymujemy drogą SMS lub mailową kod do naszej recepty online, którą możemy zrealizować w dowolnej aptece stacjonarnej.
E-konsultacja medyczna - kiedy może być przydatna?
Świat pędzi do przodu, a z nim i całe społeczeństwo. Zabiegani, realizując kolejne zadania z naszych check list nie znajdujemy czasu na wizyty w ośrodkach zdrowia, na czym cierpi nasze ciało. W jakich sytuacjach możemy skorzystać z e-konsultacji medycznej?
- silne objawy - czasami choroba zwala z nóg, a organizm odmawia posłuszeństwa: wysoka gorączka, osłabienie, problemy żołądkowe powodują, iż osobiste wstawienie się w przychodni jest niemożliwe,
- utrudniony dojazd - jeśli zamieszkujesz obszar wiejski, w którym dojazd do lekarza jest utrudniony przez brak stałych połączeń komunikacyjnych, a dodatkowo nie jesteś osobą mobilną,
- przebywanie poza granicami kraju - stresująca sytuacja, zwłaszcza gdy dochodzi bariera językowa,
- urlop/wakacje - jeśli nie chcesz tracić czasu urlopowego stojąc w kolejce do lekarza, możesz skorzystać z e-konsultacji medycznej.
Konsultacja z lekarzem może być poradą, ale możemy również otrzymać w jej czasie receptę na potrzebne leki albo nawet zwolnienie online .
Jak przygotować się do e-konsultacji medycznej?
Pierwszym krokiem, podobnie jak w przypadku recepty online, tak i w sytuacji e-konsultacji medycznej, należy wypełnić krótki formularz dotyczący naszej osoby. Na tym etapie opisujemy wszystkie nasze dolegliwości z możliwością załączenia wyników badań, jeśli takowe wcześniej wykonaliśmy. Następnie system przekieruje nas do okna w celu opłacenia e-konsultacji medycznej. Kolejny krok należy już po stronie lekarza, który skontaktuje się z pacjentem w celu omówienia szczegółów oraz wydania odpowiednich zaleceń i porad dotyczących dalszego leczenia. Jeśli będzie taka potrzeba lekarz wystawi receptę online, przekazując kod do jej dostępu.