W ostatnim okresie można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania słowackich pracodawców w zatrudnianiu pracowników z Polski. Zapotrzebowanie na osoby do pracy ciągle wzrasta, a odpowiedzią na ten popyt może być coraz większe zatrudnienie osób z miejscowości leżących przy słowackiej granicy.
Zalety pracy na Słowacji
Największy odsetek Polaków pracujących na Słowacji to osoby, pracujące przy linii produkcyjnej w fabrykach. Ogromnym plusem takiej pracy jest to, że nie wymaga ona wcześniejszego doświadczenia - w miejscu pracy przeprowadzane jest kompleksowe szkolenie i instruktaż, a dla pracowników dostępna jest dokumentacja produkcyjna. Kolejnym głosem “za” jest elastyczny grafik - praca jest zwykle w systemie trzyzmianowym, nie ma problemów z wzięciem wolnego, jeśli jest taka potrzeba. Większość fabryk pracuje od poniedziałku do piątku, a więc weekendy i święta mamy dla siebie. Nie bez znaczenia dla wielu osób jest również praca w międzynarodowym zespole i możliwość rozwoju - duże zakłady, takie jak w miejscowości Namiestów, oferują możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i awansu w strukturach firmy.
Pracownik z Polski doceniany na Słowacji
Słowaccy pracodawcy cenią pracowników z Polski za sumienność, dokładność i prawidłowe wykonywanie swoich obowiązków. Polacy są postrzegani jako pracowici i efektywni, co bezpośrednio przedkłada się na ich osobiste wyniki, jak również na wydajność przedsiębiorstwa. Na osoby dojeżdżające do pracy na Słowację z miejscowości przygranicznych czeka wiele benefitów, takich jak zwrot za dojazd, czy premie uznaniowe.
Dla kogo praca na Słowacji?
Praca jest na tyle uniwersalna, że sprawdzą się w niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni (nie wymaga dźwigania, nie jest obciążająca fizycznie), zarówno osoby młode, jak i w średnim czy podeszłym wieku. Zdecydowana większość osób pracujących w przygranicznych miejscowościach na Słowacji pochodzi z terenu Podhala oraz z powiatu żywieckiego: Milówki, Rajczy, Żywca, Korbielowa. Zwykle pracownicy umawiają się na wspólne dojazdy, tak jest łatwiej i taniej.
Jak dostać pracę na Słowacji?
Słowackie zakłady produkcyjne chętnie zatrudniają Polaków, jednak tylko za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji pracy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla obu stron - pracodawca nie musi zajmować się formalnościami związanymi z zatrudnieniem i prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, natomiast pracownik nie musi załatwiać żadnych dokumentów na własną rękę. Pracownicy z Polski są zatrudniani na słowacką umowę, z pełnym ubezpieczeniem medycznym obowiązującym na Słowacji oraz w Polsce. W praktyce niczym nie różni się to od ubezpieczenia w ZUSie. Jedynym wymogiem, jaki musi spełnić pracownik jest dostarczenie zaświadczenia z ZUSu o niepodleganiu ubezpieczeniu (zdrowotnemu, emerytalnemu). Oznacza to, że kandydat do pracy nie może być zatrudniony w Polsce, nie może być na bezrobociu, ani pobierać emerytury czy renty. Takie zaświadczenie wystawiane jest “od ręki” w dowolnym oddziale ZUSu, można je też pobrać na stronie ZUS Portal.
Kontakt z agencją pracy
Agencją, która specjalizuje się w zatrudnianiu pracowników z Polski w fabrykach na Słowacji jest agencja pracy MK Job. Firma pomogła już wielu osobom w znalezieniu stabilnej pracy z wymienionymi wyżej korzyściami. Jeśli Ty również szukasz pracy, nie czekaj, skontaktuj się z agencją MK Job już dzisiaj! Zwykle formalności zabierają 2-3 dni robocze i praca jest często dostępna od zaraz.
Zadzwoń: 607 355 106
Agencja pracy MK Job godziny pracy: poniedziałek-piątek od 08:00-16:00