Oferty sponsorowane

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Przemysławem Koperskim kandydatem do Sejmu RP,  prawnikiem, członkiem sejmowej  Komisji ds Kontroli Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska.

Redakcja - Za kilka dni kończy się IX kadencja Sejmu RP, jest to chyba najlepszy czas, by dokonać próby jej podsumowania, a była to z pewnością kadencja szczególna. Inflacja, wojna w Ukrainie, pandemia COVID-19 i rządowy lockdown, konflikt administracji PiS  z UE i chyba wszystkimi naszymi sąsiadami, walka polityków partii władzy z sędziami, nauczycielami, lekarzami, oficerami, dziennikarzami, kobietami, leśnikami, przyrodnikami, wędkarzami, myśliwymi, rolnikami, pielęgniarkami i przedsiębiorcami. My chcielibyśmy porozmawiać o tej ostatniej grupie. 

Panie Pośle, na początek wybraliśmy dwie relacje lokalnych przedsiębiorców z okresu lockdownu, by wprowadzić nas do rozmowy o sytuacji małych i mikro przedsiębiorców w ostatnich 4 latach. Warto przypomnieć , że małe rodzinne firmy z sektora turystycznego stanowią kluczowy element gospodarki naszego regionu, w tym Żywiecczyzny. 

IMG 2945 

 Pszczyna interwencja w Restauracji Tapster

  • „Powiem uczciwie - to był totalny festiwal bezprawia. Poseł Koperski, który był już przy otwieraniu kilku restauracji, powiedział, że pierwszy raz spotkał się z czymś takim. Powiem, że gdyby jego tu nie było, to by nas rozjechali" - to relacja Krzysztofa Gazdy, właściciela restauracji Tapster opisująca sytuację z lutego 2021 r. 

 IMG 2251

Cieszyn interwencja w Restauracji u Trzech Braci 

  • „Przemysław Koperski był jedynym posłem, który wtedy nas osobiście wsparł. Nie pytał, czy na niego głosowaliśmy, tylko stanął z nami ramię w ramie gdy walczyliśmy o przetrwanie” - mówi z kolei Tomasz Kwiek właściciel restauracji u Trzech Braci relacjonujący wydarzenia ze stycznia 2021 r.   

Poseł Przemysław Koperski, prawnik, członek sejmowej  Komisji ds Kontroli Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska - Sam jestem z rodziny mikroprzedsiębiorców, mojego zmarłego ponad 10 lat temu tatę ŚP Adama Koperskiego, który firmę prowadził aż do śmierci,  zapewne nadal pamięta wielu trochę starszych mieszkańców Żywiecczyzny. Wiem również z doświadczenia życiowego, co to jest prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Doceniam i rozumiem wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Najczęściej są to osoby będące i właścicielami i pracownikami swoich własnych firm. Nie inaczej jest w naszym regionie, z tym że , niezwykle istotną częścią Żywiecczyzny są przedsiębiorcy z szeroko rozumianej branży turystycznej. 

— Okres pandemii był dla małych firm krytyczny, jednak rządzący, zamiast im pomagać, często w haniebny sposób łamali zapisane w Konstytucji prawa i wolności. Wszyscy pamiętamy, jak bezprawnie i bezwzględnie w 2020, czy 2021 r. zamykano przecież m.in. lasy, cmentarze, restauracje, pensjonaty czy stoki narciarskie. Zniszczonych lub zagrożonych zniszczeniem było tysiące małych i średnich przedsiębiorstw w naszym regionie, często stanowiących cały dorobek życia ludzi, nierzadko całych rodzin. 

 bielsko

Bielsko protest w obronie praw i wolności mieszkańców

 - Działania Policji i Sanepidu nie tylko były wtedy nieracjonalne i przesadzone, ale przede wszystkim bezprawne, dlatego w wielu miejscach razem z restauratorami, pracownikami, klientami i zazwyczaj niezależnymi dziennikarzami zatrzymywałem bezpodstawne kontrole i próby ograniczania swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Stać po stronie mieszkańców, którzy zderzyli się i często zderzają nadal z bezduszną maszyną Państwa, traktuje jako jeden z moich poselskich obowiązków. 

- A co do festiwalu bezprawia rządzących, z którym przyszło się zmierzyć mieszkańcom prowadzącym działalność gospodarczą,  cieszę się, że dzięki moim bezpośrednim interwencjom poselskim w tamtym czasie zostało uratowanych wiele firm w regionie. Również restauracja Tapster w Pszczynie , pana Krzysztofa i Restauracja U Trzech Braci w Cieszynie, pana Tomasza. 

 Redakcja - Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli odnośnie przygotowania i działania organów państwa, instytucji i służb w okresie pandemii wraz z wnioskami do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa wobec odpowiedzialnych za powstałą wtedy sytuację osób mówi dzisiaj sam za siebie i jasno pokazują, że miał Pan rację. 

 Poseł Koperski - Tak jest. To było jasne chyba dla każdego prawnika. 

 Redakcja - Nie działał Pan w okresie lockdownu tylko w Cieszynie  i Pszczynie , prawda ? 

  koperskizywiec

 Żywiec demonstracja w obronie wolności mediów  

Poseł Koperski - Tak, do bezprawnych działań wobec przedsiębiorców dochodziło w całej Polsce, również w regionie Bielska-Białej, na terenie Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego i Pszczyńskiego . Po pierwszych niepokojących sygnałach zaangażowałem się w obronę restauracji, pensjonatów, czy stacji narciarskich, będących w własnością naszych mieszkańców. Trzeba pamietać, że wielu z nich działało w oparciu o zaciągnięte kredyty bankowe, a bez dochodu jak zapłacić raty, czy wynagrodzenia? Pojawiałem się na ulicach, w lokalach, na stokach i w urzędach m.in. w Cieszynie, Pszczynie, Skoczowie, Ustroniu, Wiśle, Bielsku-Białej, Łodygowicach, czy Kętach, gdzie podejmowałem dziesiątki, jeśli nie setki interwencji. Wspólnie z właścicielami, pracownikami i klientami potrafiliśmy zatrzymać nawet największe, kilkudziesięcioosobowe najazdy Policji i Sanepidu.

Redakcja - Pana aktywność  odbiła się  szerokim echem w Polsce. Jak to wygląda dzisiaj z perspektywy czasu?

Poseł Koperski - Nasze wspólne wysiłki nie poszły na marne. Często niewielkie biznesy przetrwały najtrudniejszy okres, przedsiębiorcy zachowali swój majątek i miejsca pracy. Dzisiaj ta pomoc nabiera szczególnego znaczenia, gdy zapadają kolejne wyroki sądów korzystne dla poszkodowanych. Warto pamiętać, że naszych praw i wolności, w tym dostępu do niezależnych mediów, wolnych wyborów, prawa do właściwej, publicznej i skutecznej opieki medycznej, do prowadzenia działalności gospodarczej, do niezależnych sądów, nowoczesnej i bezpłatnej edukacji, czystego powietrza i środowiska naturalnego, nietykalności domu, prawa własności czy możliwości nieskrępowanego poruszania się w ramach UE, musimy ciągle bronić.

-  Robimy to nie tylko dla siebie, ale również dla naszych dzieci. Sam mam nastoletniego syna i kilkuletnie córeczki bliźniaczki. Moim marzeniem jest, by cała trójka żyła w państwie bezpiecznym, gdzie policjant nie stanowi zagrożenia dla zwykłego obywatela, sanepid nie działa na polityczne zamówienie, szpitale nie chowają się za klauzulą sumienia, a o edukacji decydują eksperci. Marzę i działam, by wrócić do życia w Państwie szanującym Konstytucję oraz prawa i i wolności obywateli.

 Redakcja -  No właśnie, możemy się wspólnie pożegnać z PiS już w najbliższą niedzielę. Nowy, demokratyczny rząd z udziałem Lewicy przywróci rządy prawa. Co wtedy, pytamy ? 

IMG 1998 

Poseł Koperski - Gdy mieszkańcy obdarzą mnie kolejny raz zaufaniem, będę wciąż z ludźmi tam, gdzie będą potrzebować pomocy. Tak jak nie ugiąłem się przed policją, gdy broniłem restauratorów w czasie COVID-u, nie ugnę się, gdyby kolejny raz trzeba było bronić praw mieszkańców. W ciągu ostatnich 4 lat podjąłem setki interwencji, jedną z ostatnich była np. ta w UDT, w sprawie masowego wygaszania tysięcy uprawnień dla osób pracujących na wózkach widłowych, czy pracujących jako operatorzy dźwigów. Krytyczne sytuacje bardzo często dotykają mieszkańców, a przykładów bezrefleksyjnych działań rządzących nie sposób zliczyć. Musimy zaraz po wyborach zająć się pomocą tej grupie społecznej, przecież mikroprzedsiębiorcy mają praktycznie same obowiązki wobec państwa, a żadnych praw. Już w mijającej kadencji Sejmu złożyłem wraz z Klubem Lewicy projekt ustawy gwarantujący 14-dniowe wakacje od ZUSu dla przedsiębiorców przebywających na urlopie, domagamy się również natychmiastowego zlikwidowania zasad naliczania składki zdrowotnej wprowadzonych przez PiS. mamy wiele korzystnych rozwiązań dla mikro i małych firm. Zawsze byłem i będę po stronie osób prowadzących swój własny lub rodzinny biznes w którym odgrywają podwójną rolę, i szefa i pracownika równocześnie. Nie zgadzam się by pracowali po kilkanaście godzin dziennie, aż do śmierci jak mój tata. Zawsze byłem i będę po stronie słabszych, taką mam naturę. Jeśli szukacie takiego posła na kolejną kadencję, to jestem do waszej dyspozycji (dodaje z uśmiechem). Po więcej informacji zapraszam na moją stronę www.koperski.pl lub na stronę mojego ugrupowania www.lewica2023.org

 Redakcja - Bardzo dziękujemy za rozmowę.

 Materiał KW Nowa Lewica