Pandemia koronawirusa na świecie stała się faktem, o czym poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. W Polsce odwołuje się z tego powodu wiele wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych, a nawet zajęcia edukacyjne w szkołach. Zastanawiasz się, jak uniknąć strat finansowych związanych z epidemią? Dowiedz się, jak to zrobić!
Ubezpieczenie OC imprezy masowej to Twój obowiązek
Płatne spotkania artystyczno-rozrywkowe, takie jak np. koncerty, konferencje lub spektakle teatralne, a także wydarzenia sportowe zrzeszające w jednym miejscu setki osób uznawane są za imprezy masowe. Analizując doniesienia ekspertów z mfind, zdarzenia tego typu są podatne na ryzyko, więc konieczne jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie zorganizowanej imprezy, które zapewni spokój organizatora, ale także uczestników wydarzenia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami organizatorzy imprez masowych objęci są obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu złożenia wniosku o pozwolenie na przeprowadzenie wydarzenia.
W przypadku mniejszych imprez i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych obowiązku takiego nie ma, jednak rozsądnym rozwiązaniem jest zawarcie dobrowolnej polisy OC z rozszerzeniem o klauzulę szkód w związku z organizacją imprezy. Takie ubezpieczenie imprezy niemasowej jest olbrzymim zabezpieczeniem dla jej organizatora, ponieważ zwalnia go z konieczności pokrycia kosztów roszczeń uczestników imprezy, którzy mogli w jej czasie zarazić się koronawirusem.
Ubezpieczenie imprezy – jak zapobiec skutkom koronawirusa?
Rosnące zagrożenie koronawirusem w Polsce może wpływać na przebieg imprez, koncertów, festiwali, wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz konferencji naukowych i branżowych. W odpowiedzi na ten problem firmy ubezpieczeniowe udostępniają rozwiązania pozwalające zabezpieczyć się na wypadek zdarzeń losowych, wśród których znajduje się też wybuch epidemii choroby zakaźnej. Takie specjalistyczne ubezpieczenia imprez stanowią zabezpieczenie finansowe dla organizatorów przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Wykupienie polisy:
- chroni przed stratami związanymi z odwołaniem wydarzenia,
- umożliwia refundację kosztów poniesionych na organizację wydarzenia,
- zapewnia wsparcie finansowe w przypadku konieczności zwrotu pieniędzy za anulowane bilety.
Warto jednak pamiętać, że straty z ubezpieczenia można pokryć jedynie w przypadku odwołania imprezy z przyczyn niezależnych od organizatora, czyli tak jak to bywa w ostatnich dniach, np. na skutek decyzji wojewody lub odgórnego zarządzenia państwowego. Natomiast koszty związane z masowym zwrotem biletów przez publiczność w obawie o zarażenie koronawirusem stanowią standardowe ryzyko biznesowe i mogą nie zostać uznane przez ubezpieczyciela.