Kleszcze to najgroźniejsze pasożyty zewnętrzne człowieka, przenoszące niebezpieczne choroby zakaźne – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze można spotkać na terenie całej Polski (w lesie, na łące, w ogródku lub w parku w środku miasta) - nie ma żadnej reguły. Mogą je nam przynieść do domu również zwierzęta np. pies lub kot.
Ukłucie kleszcza zazwyczaj jest niezauważalne. Po wkłuciu się kleszcz wtryskuje do rany ofiary ślinę, która zawiera związki przeciwbólowe, dzięki którym ofiara najczęściej nie czuje, że została zaatakowana. Jeśli pasożyt zakażony jest bakteriami i wirusami wywołującymi choroby, może dojść do zakażenia. Najgroźniejsze dla człowieka są bakterie wywołujące boreliozę i wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia człowieka powikłań, a nawet śmierci.
Kilka słów o profilaktyce...
Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza należy zakładać zakryte buty, długie spodnie, koszule z długimi rękawami, a na głowę czapkę. To utrudnia kleszczowi dostanie się do skóry. Na ugryzienia najbardziej narażone są miejsca dobrze ukrwione - ręce, nogi, zgięcia stawów, głowa i uszy, pachy, pachwiny. Po wizycie w lesie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w razie ukąszenia jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry. Trzeba przeglądać ubranie po jego zdjęciu, ponieważ kleszcze nie przyczepiają się natychmiast do ciała. Zalecane jest stosowanie środków odstraszających kleszcze. Nie należy siadać pod krzakami i bezpośrednio na trawie oraz wnosić do namiotów i mieszkań świeżo skoszonej trawy, ściółki, gałęzi, itp…
W Polsce dostępnych jest wiele preparatów przeciwko kleszczom. Największą skutecznością wykazują się jednak kremy na kleszcze. Miejsca szczególnie narażone na kontakt z kleszczem smarujemy cienka warstwą kremu – preparat należy nanieść na wszystkie odkryte części naszego ciała. Nie smarujemy oczu i ust. Można je stosować zarówno u osób dorosłych jak również u małych dzieci.
Dostępne są również specjalne preparaty dla dzieci, które zawierają tylko naturalne środki aktywne odstraszające kleszcze. Sprawdźmy jednak przed zastosowaniem czy można je stosować u małych dzieci (poniżej lat 3) oraz osób ze skórą wrażliwą. Częste używanie preparatów przeciwko kleszczom u dzieci może być dla nich niebezpieczne.
Jak wyciągnąć kleszcza z ciała?
Kleszcza należy się umiejętnie pozbyć tak, aby wyszedł “w całości”, choć natura wyposażyła go we wszystko co niezbędne, aby uczynić się tego nie dało. Metod pozbycia się kleszcza jest kilka – za pomocą pęsety (bardzo zawodna metoda której nie polecam stosować), pompki ssącej (ciężko zastosować w niektórych miejscach ciała) lub lassa.
Specjalnie zaprojektowany przyrząd typu lasso jest moim zdaniem najbardziej niezawodną metodą na skuteczne pozbycie się kleszcza w sposób szybki, łatwy, bezbolesny oraz delikatny. Przyrząd działa na zasadzie lassa. Jest szybki i prosty w użyciu, co jest szczególnie pomocne w przypadku ruchliwych dzieci, a także zwierząt. Konstrukcja lassa pozwala na usuwanie kleszczy z uszu, grubej sierści i innych trudno dostępnych miejsc.
Przyrząd jest skuteczny nawet wtedy, gdy sierść lub włosy dostaną się do pętelki. Usunięty kleszcz znajduje się zawsze na końcu lassa, tak że można się go pozbyć w prosty sposób. Pętelka wykonana jest z nowoczesnego włókna węglowego o dużej wytrzymałości.
Jeśli rana po ukąszeniu kleszcza się nie goi naturalnie, puchnie lub wokół rany pojawia się wysypka to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Agnieszka Pawlus
Ratownik Medyczny
www.ice-24.pl
--
Fundacja K2
34-300 Żywiec
ul. Ogrodowa 6
tel. 604-814 332
www.facebook.com/fundacjak2
www.ice-24.pl