Oferty sponsorowane

Lasy w Polsce zajmują 1/3 powierzchni kraju, w 80% są państwowe (to niespotykana w UE sytuacja). Polskie lasy to powierzchnia 3-krotnie większa niż Belgia. Branża drzewna stanowi koło zamachowe polskiej gospodarki. Cały przemysł leśny to ok. 3% PKB Polski. Branża drzewna, a w tym Lasy Państwowe to około 500 tysięcy miejsc pracy (aż 40 tysięcy przedsiębiorstw). Od 1945 r. do dzisiaj lasy w Polsce “urosły” z 21% powierzchni kraju, doj niemal 30%.

Dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej (strategia bioróżnorodności, Fit for 55) pokazują, że rozwiązania ferowane przez UE to faktycznie zagrożenie dla Polski i jej przyrody. Wyłączenie lasów z działalności gospodarczej i czynnej ochrony przyrody.

Decyzje UE doprowadzą do:
- załamania polskiego przemysłu drzewnego,
- poważnego osłabienie całej polskiej gospodarki,
- skokowego wzrost cen energii.
Wyłączenie lasów z działalności gospodarczej i czynnej ochrony przyrody spowoduje braki surowca, które trzeba będzie zastąpić:
- drewnem z importu z regionów, gdzie się niszczy lasy tropikalne
- innymi surowcami, bardziej energochłonnymi
W efekcie nie powstrzymamy zmian klimatu, a je przyspieszymy. Próba przeniesienia kompetencji w zakresie leśnictwa na UE: Z końcem stycznia Komisja ENVI w PE dała zielone światło do zmian w traktatach, polegających na przeniesieniu kompetencji w zakresie leśnictwa z aktualnie wyłącznych kompetencji państw członkowskich na rzecz kompetencji dzielonych z UE. Decyzja zapadła z poparciem europosłów z
Polski: Ewy Kopacz, Bartosza Arłukowicza i Adama Jarubasa. Do zmiany traktatu teoretycznie wymagana jest zgoda wszystkich szefów państw członkowskich UE - w tym Polski.

Musimy chronić nasze polskie lasy przed obcym zarządcą. Jest to szczególnie ważne w powiatach żywieckim i cieszyńskim, gdzie lasy nieodzownie łączą się z terenami górskimi. Ich niewłaściwe zarządzanie bez wiedzy lokalnych leśników może poskutkować zagrożeniem bezpieczeństwa naturalnego dla gmin górskich. Zakazy wstępu do większych obszarów leśnych odbiją się negatywnie również na turystyce, z której żyje wielu mieszkańców tych powiatów - podkreśla Beata Białowąs.
 
Pojawiające się Fake news’y:
- Janina Ochojska w audycji radiowej zarzuciła Leśnikom, jakoby ukrywali ciała martwych migrantów w leśnych zbiorowych mogiłach na terenie Puszczy Białowieskiej. LP złożyły zawiadomienie do Prokuratury oraz pozew o naruszenie dóbr osobistych. Postępowanie w prokuraturze zostało wszczęte z urzędu na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.
- Donald Tusk podczas spotkania w Poznaniu, zarzucił LP sprzedaż drewna do Chin. LP nie eksportują drewna. Ok. 90% surowca drzewnego zostaje w Polsce.

3a6d381e 26b2 4b4a b3e2 7f8f2df604df

7c93ea3e dcc0 4a6f 85d0 480e14f9c686

Zagrożenia ze strony UE:
-Naruszenie suwerenności naszego kraju, poprzez odebranie zarządu nad niemal 1/3 powierzchni Polski
- Odebranie Polsce prawa do zarządzania polskimi lasami.
-Narzucenie unijnych zakazy, niszcząc polski przemysł drzewny.
-Wyeliminowanie konkurencji z Polski na europejskim rynku.
-Wprowadzenie agresywnej polityki klimatycznej, wywołując wzrost cen drewna.
-Zakazać wstępu do co trzeciego lasu w kraju.

94b9d6c2 885c 4199 8c9e fd169e163643


Ustawa w obronie Polskich Lasów:
- Uniemożliwi podejmowanie prób zmiany traktatów w zakresie leśnictwa.
- Wprowadza każdorazową dyskusję w parlamencie nad działaniami UE związanych z gospodarka leśną i możliwość ich blokowania większością kwalifikowaną.
- Określenie, że obowiązkiem władz i organizacji publicznych jest przeciwdziałanie procesom zawłaszczania kompetencji w zakresie leśnictwa przez UE
-zakazuje wprowadzania nowych unijnych przepisów. Daje gwarancję polskiego
zarządu nad polskimi lasami
-Nakazuje rządowi dbać o lasy będące własnością Skarbu Państwa. Zobowiązuje chronić narodowy charakter lasów.
-Uznaje wszystkie lasy Skarbu Państwa za dobro wspólne. Zapewnia każdemu dostęp do wszystkich terenów leśnych.
-Uniemożliwia prywatyzację polskich lasów.
-Chroni przed niekontrolowaną wycinką

/materiał partnera/