Oferty sponsorowane

Przez całe życie jadłeś produkty mleczne, aż tu nagle one zaczęły powodować problemy trawienne? Postanowiłeś sobie, że czas zrzucić kilka kilogramów? Zmiana nawyków żywieniowych to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim wymaga ostrożnego działania. Z jednej strony należy przygotować do tego organizm, a poza tym wyrobić w sobie nową rutynę, która pomoże w dokonaniu trwałych zmian w diecie. Sprawdź, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych.

Od czego zmienić nawyki żywieniowe?

Nie popełniaj najczęstszego błędu – nie zmieniaj całej swojej diety w ciągu jednego dnia. To droga donikąd, a raczej pewność, że długo nie przetrwasz w takich postanowieniach. Restrykcyjna dieta demotywuje i negatywnie wpływa na relacje z jedzeniem.

Każda zmiana wymaga czasu, cierpliwości i zbudowania nowej rutyny. Dlatego najważniejsza jest zasada małych kroków. Może okazać się, że dotychczasowy sposób żywienia był wygodny, dopasowany do Twoich finansów i nie wymagający poświęcenia dużej ilości czasu na gotowanie. Dlatego był atrakcyjny, co dodatkowo utrudnia wprowadzenie zmian. Co w takiej sytuacji zrobić?

  • Ustal cel – musisz wiedzieć, dlaczego chcesz tak naprawdę zmienić swoje nawyki żywieniowe. Powodem może być chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, ale też pozbycie się przykrych i bolesnych problemów trawiennych np. wzdęć, gazów, bólu brzucha czy biegunki. Celem może być też poprawa wyników badania morfologicznego czy wyrównanie hormonów lub glukozy we krwi.
  • Określ czas, kiedy chcesz osiągnąć swój cel – kolejnym krokiem będzie ustalenie realnego czasu, kiedy możliwe będzie zrealizowanie celu. Rok, pół roku czy kilka miesięcy – to najbardziej prawdopodobne terminy.
  • Przygotuj się – ustal schemat działania, znajdź przestrzeń na zmianę, dopasuj metody działania. W skrócie zaplanuj, jak wcielić swoje plany w życie.
  • Zacznij działać – wypełniaj swoje ustalenia, ale nie bój się nadal lekko modyfikować plan. Elastyczność jest ważna, bo nie jesteś w stanie przewidzieć każdej sytuacji np. zaproszenia na pizze do przyjaciółki czy zapalenia gardła.
  • Nagradzaj się – aby dowiedzieć się, jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe, musisz pamiętać o stosowaniu systemu nagród. To pozwoli Ci utrzymać motywację do budowania nowej rutyny żywieniowej. Jednak nagrodą nie powinno być jedzenie lub fast foody. Dużo lepiej zmotywuje Cię uczestnictwo w wymarzonym koncercie, wizyta u kosmetyczki lub nowe opakowanie puzzli. Doceniaj swoje starania, bo najlepiej wiesz, ile wysiłku czasem Cię to kosztuje.

5 sposobów na zdrowe nawyki żywieniowe

Musisz być dla siebie wyrozumiałym na samym początku podczas dokonywania zmian nawyków żywieniowych. Dobrym przykładem będzie zainwestowanie w dietę pudełkową, taką jak np. https://masterdieta.pl/dieta-pudelkowa/lodz/, zamiast tracić czas na uczenie się, jak gotować zdrowe potrawy. Możliwe jak najbardziej ułatw sobie trudne początki związane ze zmianą diety.

Pamiętaj też o tym, że każdy może mieć chwile słabości i nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli nawet złamiesz ustalone przez siebie zasady, to jeszcze nie oznacza, że cała praca poszła na marne. Znajdź przyczynę podjadania czy zerwania z nowym stylem żywienia. Może to być wzmożony stres, zbyt radykalne zmiany lub brak wsparcia w otoczeniu, szczególnie gdy wszyscy domownicy odżywiają się według wcześniejszych nawyków.

Zastanawiasz się, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? Oto kilka wskazówek, jak małymi krokami możesz zacząć jeść zdrowo

Baw się smakami i odkryj nowe przepisy

W Internecie znajdziesz wiele prostych i szybkich do wykonania przepisów na obiady czy śniadania, które są zdrowe i nie kosztują dużo. Dlatego w trakcie przygotowywań zrób research i skopiuj pomysły na pyszne posiłki. Dla wielu osób krokiem milowym może być zabranie ze sobą jedzenia do pracy, zamiast jedzenia w zakładowych stołówkach lub w fast foodach.

Znajdź zdrowe zamienniki

Kolejnym małym celem bywa zastąpienie niezdrowych produktów bardziej wartościowymi zamiennikami. Taka zmiana nie musi dużo kosztować i często nawet nie wpływa na smak potraw, ale jednak robi różnicę dla naszego zdrowia i wagi.

  • Zamiast cukru wybierz ksylitol lub erytrytol.
  • Zamiast białego makaronu postaw na makaron z nasion roślin strączkowych lub po prostu pełnoziarnisty.
  • Zamiast białego ryżu wybierz brązowy.
  • Majonez zastąp jogurtem naturalnym.
  • Zamiast dosalać potrawy zdecyduj się używać czosnek, zioła prowansalskie lub sos sojowy.

Jedz posiłki o stałych porach

Jedzenie śniadania do godziny po przebudzeniu oraz spożywanie posiłków w niewielkich porcjach co 3-4 godziny, zapewnia wiele korzyści dla Twojego organizmu. Regularne jedzenie sprawia, że będziesz mieć więcej energii, zmniejszysz występowanie wzdęć, a także obniżysz poziom stresu.

Pij więcej wody

Stopniowo ogranicz picie soków owocowych, napojów gazowanych i alkoholu. Równocześnie postaraj się każdego dnia wypijać więcej wody. Zacznij od dwóch szklanek dziennie wody mineralnej, niegazowanej, a po tygodniu dodaj kolejne dwie szklanki dziennie. Zdrowy człowiek powinien pić ok. 1,5-2 litry wody każdego dnia, niech to będzie Twoim celem.