Sport

W hali sportowej GOSiR w Wilkowicach odbyły się w dniach 13-15.11.2020r. XXX Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w łucznictwie.

Zawody te zostały przeniesione z miesiąca marca, kiedy ogłoszono w kraju pandemię związaną z koronawirusem w Wilkowicach zawodnicy strzelali z zachowaniem dystansu społecznego, permanentną dezynfekcją rąk, z maseczkami. Wystartowało 51 zawodniczek i 47 zawodników z 23 klubów sportowych od Kołobrzegu po Dąbrowę Tarnowską. W Mistrzostwach Polski wiedli prym żywieccy łucznicy z których najlepsi nawet 15 do 17 letni zawodnicy będą już członkami kadry narodowej seniorów PZŁucz. na rok 2021. Wszystkie pięć złotych medali przypadło dla Łucznika Żywiec. Wśród dziewcząt wygrała 17-letnia uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego  im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu – Aleksandra Wider, która pokonała w finale strzelając rewelacyjnie w 3 setach 6 do 0 pkt. zawodniczkę LKS Mazowsze Teresin Ewelinę Lisiecką.
Na 9 strzał Ola strzeliła 8 x „10” i 1 x „9”. Takiego wyniku nie uzyskał żaden junior młodszy. Brązowe medale przypadły dla koleżanek klubowych Oli a to 15 letniej Maji Rakowskiej i 17 letniej Kindze Tomaszewicz. Faworytka gospodarzy Klaudia Płaza przegrała pojedynek w 1/8 z koleżanką klubową Tacjaną Matuszek i zajęła w efekcie 9 miejsce a Tacjana miejsce 8. Oliwia Hankus z Łucznika zajęła miejsce 7.

Wśród chłopców wygrał 15-letni Jakub Bąk z Łucznika, który po zaciętym pojedynku wygrał  w setach 6 do 4pkt. z Jakubem Kultysem KS Hubertus Zalesie Górne. Przy stanie pojedynku 4 do 4pkt. w decydującym secie Jakub Bąk strzelił 29pkt. a jego konkurent 27pkt. ustalając końcowy wynik pojedynku na 6 do 4pkt. Wcześniej w ¼ finału Kuba pokonał kolegę klubowego Konrada Kupczaka również po zaciętym pojedynku dopiero w ostatnim secie wynikiem 6 do 4pkt. Konrad Kupczak zajął ostatecznie 5 miejsce. Brązowe medale zdobyli Jakub Słuszniak  KS Płaszowianka Kraków i Seweryn Janus KS Surma Poznań. W konkurencji mikstów wygrał Łucznik Żywiec I /Aleksandra Wider, Konrad Kupczak/ pokonując w finale Łucznika Żywiec II /Klaudia Płaza, Jakub Bąk/ wynikiem 6 do 2pkt. Brązowe medale zdobyły miksty KSŁ Mewy Kołobrzeg i Łucznik Żywiec III /M. Rakowska, M. Rytlewski/.
W strzelaniu zespołowym wśród dziewcząt spotkał się Łucznik Żywiec I z Łucznikiem Żywiec II wygrywając w setach 6 do 2pkt. Mistrzynie Polski strzelały w składzie: A. Wider, K. Płaza, K. Tomaszewicz, T. Matuszek, a V-ce Mistrzynie Polski w składzie: J. Hankus, Oliwia Hankus,
M. Rakowska, Joanna Bargiel. Brązowe medale zdobyły zawodniczki z LKS Mazowsze Teresin i UKS Grot Ruda Śląska. W finale juniorów młodszych spotkały się zespoły Łucznika I i Mewy Kołobrzeg. Po bardzo zaciętym pojedynku przy stanie 0 do 4pkt. dla Mewy następne decydujące 2 sety wygrali żywczanie doprowadzając do remisu 4 do 4pkt., wtedy sędzia główny p. Ryszard Witek z Bytomia zarządził baraż w którym każdy z zawodników oddawał po 1 strzale do swojej tarczy o średnicy „10” – 4cm z odległości 18m. Żywieccy łuczniczy strzelili 10,10,9 a ich przeciwnicy 10,9,7 i tym samym dzięki barażowi zwycięstwo dostało się w ręce żywczan a najważniejszy trzeci strzał w „10” oddał Kazimierz Wider, brat Mistrzyni Polski Oli Wider. Mistrzowie Polski strzelali w składzie: J. Bąk, K. Kupczak, M. Rytlewski i K. Wider. Srebrny medal zdobyli zawodnicy Mewy Kołobrzeg a brązowe medale zawodnicy LKS Mazowsza Teresin i UKS Grot Ruda Śląska. 5-te miejsce zajął Łucznik III a 6-te Łucznik II. W nie olimpijskiej konkurencji łuków bloczkowych wśród dziewcząt wygrała Weronika Sobel z Łucznika Żywiec a wśród chłopców Daniel Kluczny również z Łucznika Żywiec.

Organizator 

LKS „Łucznik-Żywiec”
Prezes Jan Lach