Dwa x 20 Żywieckiego Klubu Boules

Dwa x 20 Żywieckiego Klubu Boules

W tym roku Żywiecki Klub Boules obchodzi dwa jubileusze. Sam Klub świętuje swój „porcelanowy” jubileusz, czyli dwudziestolecie. Także po raz dwudziesty odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Gry w Boules.

– Jesteśmy stowarzyszeniem sportowym pod nazwą Żywiecki Klub Boules zarejestrowanym w 2000 roku. Jak nazwa wskazuje, reprezentujemy dyscyplinę sportową boules, inaczej petanque, a po polsku po prostu kule. Jest to sport z francuskim rodowodem o ponad stuletniej tradycji, choć prapoczątki dyscypliny sięgają dużo wcześniejszych czasów. W Polsce działamy w ramach Polskiej Federacji Petanque - Polskiego Związku Sportowego zrzeszającego kilkadziesiąt klubów z całego kraju, z siedzibą we Wrocławiu. Jesteśmy jednym z kilku klubów – założycieli Federacji. Petanque w ostatnich latach staje się coraz bardziej atrakcyjną formą rywalizacji i ruchu na świeżym powietrzu – mówi Andrzej Śliż, prezes ŻKB..

Klub jest liczącym się w kraju ośrodkiem gry w kule, zarówno pod względem poziomu gry, jak i doświadczeń organizacyjnych. Ma wiele osiągnięć sportowych na arenie międzynarodowej oraz ogólnokrajowej, na czele z brązowym medalem (2003) swojego zawodnika na MŚ oraz drugim, także brązowym w drużynowych ME +55 (2019), a są to dwa z zaledwie pięciu polskich medali w tej dyscyplinie w historii polskiej petanque.

W klubowym w dorobku znalazły się zdobyte czasem po wielokroć, tytuły mistrzowskie w różnych kategoriach, zarówno kobiet, mężczyzn i juniorów. Trofeami są także puchary w wielu kategoriach.

– Do tej pory nie zeszliśmy z podium Klubowych Mistrzostw Polski. Jesteśmy aktualnym KMP roku 2019 (w 2020 KMP nie odbędą się). Jako Klubowy Mistrz bralismy dwukrotnie udział w Euro Club, czyli Klubowych Mistrzostwach Europy 2018. Nasi zawodnicy, zarówno seniorzy jak i juniorzy są członkami kadry Polski i wielekroć reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach świata i Europy. Braliśmy udział w imprezach mistrzowskich światowych i europejskich. Odwiedziliśmy w związku z tym kraje kilku kontynentów, w tym tak egzotyczne jak Senegal, Tajlandia, Kanada, Kambodża, Chiny. Dwóch z nas, Andrzej i Jędrzej Śliż, reprezentowało Polskę na Olimpiadzie Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu, gdzie wśród stawki najlepszych 8 krajów zajęli wysokie piąte miejsce – dodaje Andrzej Śliż.

Coroczną imprezą organizowaną przez Żywiecki Klub Boules jest Międzynarodowy Festiwal Gry w Boules, który tradycyjnie odbywa się w lipcu (w tym roku w związku z pandemią w sierpniu) w Żywcu na boiskach znajdujących się na Campingu „DĘBINA”, ul. Kopernika 4. Jest to najstarsza i najbardziej prestiżowa międzynarodowa impreza w naszym kraju. W zawodach bierze zawsze udział czołówka zawodników z kraju oraz wielu zawodników z zagranicy. Do tej pory do Żywca przyjeżdżali gracze z: Holandii, Belgii, Francji, Monako, Niemiec, Austrii, Słowenii,Szwecji, Rosji, Norwegii, Słowacji, Czech, Anglii, Walii, Ukrainy, Słowenii, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Maroko, Tunezji oraz Meksyku. Uczestnikami są także amatorzy z miasta, powiatu, województwa i całego kraju, jako że są to turnieje typu open, a petanque to sport dla każdego.

Zawody w petanque są swoistą wizytówką Żywca, Podbeskidzia, Śląska oraz całej Polski.

– Coś w tych kulach jest takiego, że nie znudziły się nam przez te dwadzieścia lat, a wręcz przeciwnie, zyskujemy nowych znajomych na całym świecie, zarażamy nowych adeptów, w tym osoby niepełnosprawne (stale współpracujemy z Warszatami Terapii przy Szkole Specjalnej w Żywcu) oraz osoby starsze (dwa lata temu prowdzilismy trzymiesieczny kurs na żywieckiego Oddziału Emerytów) i sami wciąż gramy. Zatem... kule w dłoń! Zapraszamy! – dodaje Wioletta Śliż, która od początku wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi ŻKB.

Informacja: UM Żywiec


Drukuj   E-mail