Sport

W dniach 19-20.12.2020 w hali sportowej w Tresnej odbyła się II Runda Halowego Pucharu Polski w łucznictwie w której wystartowało wśród kobiet i mężczyzn łącznie 57 zawodników w tym zawodnicy kadry narodowej PZŁucz., członkowie grupy szkolenia olimpijskiego „Tokio 2021” – „Paryż 2024”.

Szczególnie młodzi zawodnicy z Żywca w kategorii mężczyzn sprawili ogromną sensację wygrywając z wyżej notowanymi seniorami kadry narodowej. Na 4 najlepsze miejsca wśród mężczyzn i kobiet w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski w Tresnej 7 czołowych miejsc zajęli łucznicy z Żywca a tylko jedno miejsce oddały kobiety i to miejsce dopiero czwarte dla Magdaleny Śmiałkowskiej z KS Społem Łódź. W finale Oskar Kasprowski wygrał z Jakubem Bąkiem 6 do 5pkt.
a Konrad Kupczak z Konradem Słowikiem o 3 miejsce 6 do 2pkt. wcześniej w półfinale Oskar Kasprowski pokonał Konrada Kupczaka 7 do 3pkt. a Bąk Słowika 6 do 4pkt.
W 1/4 15-letni Jakub Bąk pokonał utytułowanego zawodnika Sławomira Napłoszka 6 do 4pkt. a 17 letni Kupczak Konrad Michała Basiurasa 6 do 2pkt. oraz dopiero w barażu 6 do 5pkt. wygrał Kasprowski z Szafranem a Słowik Konrad 6 do 0 Arkadiusza Smolińskiego.
Wśród kobiet największą niespodziankę sprawiła 17 letnia Oliwia Hankus z Łucznika, która pokonała w 1/8 w barażu 10 do 9pkt. jedną z faworytek Kamilę Napłoszek z Marymontu. W finale Zyzańska wygrała z Leśniak 6 do 4pkt. a Myszor wygrała w barażu ze Śmiałkowską 9 do 9 pkt. o 4 mm.
Żywieccy łucznicy zdominowali II Rundę Halowego Pucharu Polski pokonując w kategorii mężczyzn wszystkich faworytów i zajmując wszystkie miejsca od 1 do 4. Ponownie największą sensację sprawił 15 letni Jakub Bąk pokonując tak jak to miało miejsce podczas listopadowej I Rundy Sławomira Napłoszka i zajmując wysoką 2 lokatę w zawodach po zaciętym pojedynku dopiero w barażu z 20 letnim Oskarem Kasprowskim.
Wśród kobiet rywalki musiały uznać wyższość żywczanek, które zajęły 3 pierwsze miejsca.
Natalia Leśniak uzyskując wynik 297pkt. ustanowiła rekord Polski. W kategorii młodzieżowców Sylwia Zyzańska ustanowiła rekord Polski wynikiem na 18m 292pkt.
i w konkurencji 2x18m - 583pkt.
Na uwagę zasługuje fakt, że w konkurencji 2x18m aż 4 zawodniczki uzyskały wynik wyższy od najlepszego zawodnika wśród mężczyzn a 5-ta zawodniczka
17-letnia Aleksandra Wider uzyskała wynik 573pkt. taki sam jak Kasprowski i Napłoszek.
W nie olimpijskiej kategorii łuków bloczkowych wygrał Tomasz Pomorski z Łucznika Żywiec