Sport

W dniu 18.12.2021r. odbył się Międzynarodowy Turniej Piłkarski Juniorów o Puchar PrezesanLKS „Łucznik-Żywiec” na stadionie ze sztuczną nawierzchnią LKS „Lachy” w Lachowicach. W turnieju wystartowały drużyny z klubów piłkarskich: LKS Pasjonat Dankowice, 2 drużyny FK Bratslaw z Winnicy i po raz pierwszy w 38- letniej historii klubu reprezentacja piłkarska juniorów LKS „Łucznik-Żywiec” składająca się z uczniów Niepublicznego LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu.

W żywieckiej reprezentacji wystąpili brazylijscy piłkarze-uczniowie I i II klasy LO żywieckiej szkoły oraz piłkarze-uczniowie I i II klasy LO z ukraińskich klubów. Turniej wygrała ekipa Bratslaw, która w finale pokonała drużynę Łucznika SMS Żywiec wynikiem 4 do 2. Trzecie miejsce zajęli juniorzy z Dankowic razem z II reprezentacją Bratslaw Winnica. Nagrody specjalne otrzymali: najlepszy strzelec turnieju brazylijski uczeń SMS Habsburg w Żywcu Rian Machado Braz a za najlepszego piłkarza całego turnieju uznano Dmytro Dcegur z Bratslaw Winnica.

Sekcja piłkarska w klubie LKS „Łucznik-Żywiec” powstała we wrześniu 2021r. i została zarejestrowana w Śląskim Związku Piłki Nożnej w Katowicach. Drużyna piłkarska będzie opierała się
w większości na brazylijskich uczniach-piłkarzach z prowadzonej przez klub od 1994r. Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów. Codzienne treningi z uczniami-piłkarzami prowadzi brazylijski trener Davis Lima. Następny międzynarodowy turniej z udziałem piłkarzy
LKS „Łucznik-Żywiec” odbędzie się w dniach 15-16.01.2022r. w Lachowicach z udziałem 8 drużyn, w tym drużyn z Czech i Ukrainy.   

 

LKS „Łucznik-Żywiec” prowadzi już od 1983r. sekcję łuczniczą, w latach 1994-96 prowadził sekcję biathlonu łuczniczego, w latach 2017-2018 prowadził sekcję piłki ręcznej juniorek i juniorów, od roku 2019 prowadzi sekcję tenisa ziemnego a od 2021 sekcję piłki nożnej. Wszyscy tenisiści i wszyscy piłkarze oraz większość łuczników to uczniowie szkół mistrzostwa sportowego prowadzonych przez LKS „Łucznik-Żywiec”:

- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu od 1994r.
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego im. Jana Pawła II w Koszarawie od 2018r., a obecnie w Żywcu.

Prezes LKS „Łucznik-Żywiec” Jan Lach