Sport

Na torach łuczniczych żywieckiego Łucznika w dniach 30.07 do 1.08.2021r. rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów po raz 70-ty w 94 letniej historii polskiego związku łuczniczego, który powstał w roku 1927 w Warszawie, a w roku 1931 zorganizował w polskim Lwowie I Mistrzostwa Świata Seniorów pod patronatem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W 3 dniowych zmaganiach juniorzy rywalizowali w strzelaniu po 36 strzał na odległościach 90,70,50,30m a juniorki 70,60,50,30m. Strzelania 4 tych odległości odbyły się w pierwszym dniu zawodów w dniu 30.07.2021r. w dobrych warunkach atmosferycznych. Natomiast strzelania bezpośrednich pojedynków eliminacyjnych między klubowymi zespołami i mikstami w sobotę odbywały się na przemiennie w strugach ulewnego deszczu co miało miejsce również podczas pojedynków indywidualnych w niedzielę. W tych niesprzyjających dla łuczników warunkach atmosferycznych ponownie w tym roku bardzo dobrze spisali się łucznicy z Żywca. Po zdobyciu 3 tytułów mistrzowskich podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Gdańsku a następnie 3 tytułów mistrzowskich podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Dobrczu koło Bydgoszczy (Mistrzostwa Polski Juniorów młodszych) kolejne
3 tytuły mistrzowskie zdobyli żywczanie na swoim obiekcie sportowym podczas Mistrzostw Polski Juniorów.
Tytuły Mistrzów Polski zdobyli:
1. Zespół juniorów łucznika w składzie: Filip Łazowski, Konrad Kupczak, Adam Wojtala po wygraniu pojedynku finałowego z zespołem juniorów KS Stella Kielce w 3 setach
6 do 0pkt. W jednym secie każdy zespół 3 osobowy oddawał w pojedynku 6 strzał
na odległości olimpijskiej 70m. Brązowe medale w tej konkurencji zdobył II-gi zespół Łucznika w składzie: Mateusz Mędrzak, Bohdan Hudyma, Ostap Dovgan.
2. Para mieszana Łucznika w mikście w składzie: Karolina Jurasz i Filip Łazowski po wygraniu pojedynku finałowego z mikstem GLKS Unia Pielgrzymka również w 3 setach wynikiem 6 do 0 pkt.
3. Indywidualnie w konkurencji olimpijskiej 70m Kinga Tomaszewicz, która pokonała w finale zawodniczkę stołecznego „Marymontu” Zuzannę Bączyk w barażu przy remisowym stanie pojedynków w setach 5 do 5pkt., sędzia główny zawodów zarządził baraż w którym zawodniczki oddały po jednej strzale trafiając w „9” ale strzała Kingi Tomaszewicz była bliższa środka tarczy o 9mm niż strzała warszawianki. Ponadto II-gi zespół juniorek Łucznika Żywiec zdobył srebrne medale w składzie Karolina Jurasz, Oliwia Hankus, Anna Sawicka. Żywczanki przegrały dopiero w barażu pojedynek w setach przy stanie remisowym 4 do 4pkt.
z zespołem juniorek MLKS Mazowsze Teresin. Nie udało się juniorom zdobyć medalu
w konkurencji indywidualnej a najlepszą 5-tą lokatę zdobył Konrad Kupczak. Faworyt Łucznika Filip Łazowski zajmujący 3 miejsce po kwalifikacjach przegrał w 1/16 finału
z zawodnikiem podkarpackiego klubu UKS Makovia w setach 6 do 2pkt. Filip Łazowski powetował sobie porażkę zdobywając 2 złote medale w strzelaniu zespołowym i w mikście. Wśród juniorek indywidualnie 6 miejsce zajęła Aleksandra Wider a 7 m-ce Joanna Misiura.
Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Polski Juniorów w Żywcu.
1. Łucznik Żywiec – 3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
2. Mazowsze Teresin – 1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy
3. Surma Poznań – 1 złoty
4. Stella Kielce – 1 srebrny
5. Marymont Warszawa – 1 srebrny
6. Unia Pielgrzymka – 1 srebrny
7. Społem Łódź – 2 brązowe
8. Czarna Strzała Bytom – 1 brązowy
9. Talent Wrocław – 1 brązowy
10. Agros Zamość – 1 brązowy
11. Płaszowianka Kraków – 1 brązowy
12. Tramp Jarosław – 1 brązowy
W klasyfikacji klubów wg. punktacji w sporcie dzieci i młodzieży Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wygrał Łucznik Żywiec zdobywając 113pkt. przed Marymontem Warszawa 47pkt., Mazowszem Teresin 44pkt., Społem Łódź 33pkt., Surmą Poznań 24pkt. i Czarną Strzałą Bytom 22pkt. Sklasyfikowano 21 klubów sportowych.
W klasyfikacji ogólnej województw:
1 województwo śląskie – 135pkt.
2 mazowieckie – 91pkt.
3 dolnośląskie – 35pkt.
4 łódzkie – 35pkt.
5. Małopolskie – 32pkt.
6. Wielkopolskie – 24pkt.
7. Lubelskie – 15pkt.
8. Podkarpackie
Sklasyfikowano 12 województw

W dniach 7-8.08.2021 w Bytomiu odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w których o tytuły mistrzowskie rywalizować będą: Oskar Kasprowski – jeden z najlepszych polskich seniorów,
Wioletta Długoszek, Sofia Tulkina, Paulina Pyzowska, Szymon Kurowski, Patryk Cacak,
Bartłomiej Wiśniecki.

Autor: Prezes i trener Jan Lach