Sport

W dniach 19 - 23.07.2016r. w Bukareszcie odbyły się łucznicze Mistrzostwa Europy Juniorów  w których wystartowało 341 zawodników z 36 europejskich krajów.

Sylwia Zyzańska zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów. 19-letnia absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. żywieckich Habsburgów w Żywcu, a obecnie już studentka I roku AWF w Krakowie zdobyła brązowy medal po wygraniu pojedynku wynikiem w setach 6 do 2pkt. z czeską zawodniczką Marią Horackową.

Zawodniczki i zawodnicy strzelali na MEJ konkurencję olimpijską - 2x70m + pojedynki eliminacyjne indywidualne i drużynowe parami tak, jak w programie Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej w pojedynku ½ finału Sylwia przegrała w barażu 6 do 7pkt z późniejszą Mistrzynią Europy zawodniczką z Hiszpanii Adriana Martin. W ¼ finału wygrała z polską zawodniczką Anną Tobolewską wynikiem 7 do 3pkt. W 1/8 finału wygrała z Hiszpanką Alicją Marin 7 do 3pkt. a w 1/16 z zawodniczką z Finlandii Johanna Helin 6 do 0pkt.

Sylwia Zyzańska jest zawodniczką rezerwową naszego kraju na IO w Rio de Janeiro.Niestety nie udało zdobyć się medalu w strzelaniu drużynowym, mimo iż Polki w składzie: S. Zyzańska, A. Tobolewska i Karolina Farasiewicz zajmowały wcześniej po kwalifikacjach 2 miejsce za Francuzkami. Polki przegrały w ¼ finału z drużyną Ukrainy przy stanie pojedynku 4 do 4pkt w barażu 23 do 27pkt zajmując ostatecznie w Mistrzostwach 5 miejsce. Mistrzyniami Europy zostały zawodniczki z Rosji pokonując w finale Francuzki.

W drużynie Ukrainy strzelała Olena Onufryczuk – koleżanka szkolna S. Zyzańskiej, uczennica III klasy LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. żywieckich Habsburgów w Żywcu. Tak, więc na jednych Mistrzostwach Europy z żywieckiej szkoły 2 zawodniczki zdobyły brązowe medale i tytuły II-ich V-ce Mistrzyń Europy Juniorek. Stało się już tradycją najlepszej w Polsce Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. żywieckich Habsburgów w Żywcu, że rok rocznie jej uczniowie lub wychowankowie zdobywają w łucznictwie medale na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata Seniorów oraz Juniorów. W 22 letniej historii szkoły medale zdobywali także: saneczkarki – Ewelina Żurek i Kinga Gawlas, kolarze górscy – Kryspin Pyrgies, Magdalena Pyrgies, Marlena Pyrgies, judocy – Sebastian Sojka, Sebastian Mika oraz łuczniczy – Wioleta Myszor, Paula Wyczechowska, Gabriela Dutka, Joanna Rząsa, Tomasz Cis, Grzegorz Śliwka, Paweł Zarzecki, Dominik Szemik, Bartłomiej Stanko i 3 krotnie „brąz” wspomniana S. Zyzańska.