Sport

Niepubliczne LO Mistrzostwa Sportowego Sportów Olimpijskich to szkoła, która istnieje niespełna rok. Jednak uczniowie tejże mogą pochwalić się znaczącymi wynikami zarówno w nauce, jak i  w sporcie. W zasadzie nic w tym dziwnego, skoro mają możliwość trenowania pod okiem samego Marka Galińskiego. zapraszamy do wywiadu z uczennicą wspomnianej szkoły, która niedawno odniosła znaczący sukces, zdobyła siódme miejsce w mistrzostwach Europy MTB w Moskwie.

1. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kolarstwem? Gdzie są początki tej historii?

Pierwszy raz w zawodach kolarskich wystartowałam w 2004r (IV klasa podstawówki). Udalo mi się wygrac i razem z moim bratem, który

również był pierwszy zapisaliśmy się do klubu UKS Podwilk.

2.   Ile kilometrów dziennie średnio pokonujesz?

 Trenuje kolarstwo górskie, gdzie nie patrzymy tak jak w kolarstwie szosowym na kilometry ale bardziej na czas treningu. Treningi są bardzo zróżnicowane. Niektóre są cięższe i długie, ale są również lżejsze trwające tylko ok. 1 godziny.

 

 

3.   Na jakim sprzęcie jeździsz? 

W tym sezonie ścigam się na Meridzie, również mój rower szosowy na którym wykonuje większość treningów to Merida.

4. Gdzie w okolicach Żywca można jeździć bezpiecznie, jakie trasy polecasz?

Zależy co kto lubi. Dla tych którzy wola pojeździć bezpieczniej znajda się ścieżki bardziej płaskie. Jednak jest też kilka bardzo fajnych tras w terenie z podjazdami i ciekawymi zjazdami.

5. Jakimi osiągnięciami kolarskimi możesz się pochwalić?

Do tej pory udało mi się zdobyć 2 razy V-ce Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Polski LZS, II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix Lang w kategorii juniorka młodsza, III miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix Lang w kategorii juniorka, kilka razy Mistrzostwo. Mam na swoim koncie jeszcze wiele wygranych zawodów mniejszej lub większej rangi, które motywują mnie do dalszej pracy. W tym roku wystartowałam w trzech Pucharach Świata. Najlepiej poszło mi we Francji gdzie zajęłam  12 miejsce.

6. Zajęłaś ostatnio siódme miejsce w Mistrzostwach Europy MTB. Jakie masz wrażenia z zawodów? Czy było trudno?

Jestem zadowolona z wyścigu, ponieważ konkurencja na zawodach takiej rangi jest naprawdę duża. Nie ukrywam, że było ciężko,  ale taki właśnie jest sport.

7.    Gdzie najdalej wybrałaś się rowerem?

Chyba wycieczka na Słowację.

8. Jaka jest różnica pomiędzy kolarstwem amatorskim a zawodowym? Ile musisz trenować do zawodów?  

Kolarstwo amatorskie na pewno nie wymaga tylu wyrzeczeń co zawodowe. Chociaż jestem jeszcze młoda i trudno tu mówić o prawdziwym zawodowstwie, to jednak już teraz kosztuje mnie to czasami naprawdę dużo wysiłku.

 

9. Jesteś uczennicą Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Olimpijskich w Żywcu. Jak Ci się uczy w tej szkole?

W szkole uczy mi się bardzo dobrze. Czas mamy zaplanowany tak, że na nudę nie narzekamy. Rano trening, później szkoła. Przez różne wyjazdy na zawody i zgrupowania miałam sporo nieobecności, jednak nauczyciele starają się być wyrozumiali i dają czas na nadrobienie materiału. W tej szkole jest mi łatwiej pogodzić naukę z treningami, co widać na

świadectwie z czerwonym paskiem, które już za niedługo będę mogła odebrać.

10.  Twoim zdaniem -  czy dużo młodzieży interesuje się kolarstwem?

Kolarstwo górskie to szczerze mówiąc mało popularny sport. Chociaż widać, że coraz bardziej się rozwija, co bardzo mnie cieszy. Jednak w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu mało młodzieży interesuje się kolarstwem.

11.    Jakie są trzy podstawowe zasady treningu o których każdy kolarz powinien pamiętać?

Na pewno każdy trening trzeba wykonać dokładnie według planu, bo tylko wtedy  przyniesie prawdziwe efekty. Nie należy się przejmować jeśli coś nam na początku nie wyjdzie. Ważna jest motywacja do dalszej pracy.

12. Czy masz jakąś specjalną dietę? Jak sobie z nią radzisz gdy masz ochotę na coś kalorycznego?   

Wiadomo, że kolarz górski powinien być raczej szczupły. Ja na szczęście nie mam problemów z waga i nie muszę stosować żadnej diety. Pozwalam sobie czasami na coś słodkiego ponieważ jest to również potrzebne, a i tak „spalę” to na treningu. Jednak  fast-foody raczej odstawiam na bok.

 

13.  Co sądzisz o zawodnikach na dopingu?  

Dla mnie zawodnik na dopingu to nie zawodnik. Doping to nie tylko niszczenie swojego zdrowia ale też oszustwo, a zdobycie czegoś w taki sposób nigdy nie przyniesie takiej satysfakcji jak wynik, na który sami ciężko pracowaliśmy.

14.    Dlaczego warto jeździć rowerem?

Na pewno dla zdrowia, utrzymania kondycji i dla zabawy. Szczególnie teraz kiedy pogoda naprawdę dopisuje zachęcam wszystkich żeby pokręcili trochę na rowerze i przekonali się jaka to świetna zabawa.

15. Twoje plany na przyszłość?

Obecnie został mi jeszcze rok w liceum. Chce zdać jak najlepiej maturę a później oczywiście na studia. Być może AWF.

16. Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów!

Z Sabiną Zamroźniak rozmawiała Katarzyna Lach

Kopiowanie materiałów dozwolone tylko i wyłącznie za podaniem źródła: www.zywiecinfo.pl