Sport

Nieco ponad cztery miesiące czekali mieszkańcy gminy Łękawica na oficjalne otwarcie kompleksu sportowego boisk wybudowanego w ramach rządowego projektu „Moje boisko Orlik 2012”.

 

 

Prace przy budowie kompleksu boisk (boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne oraz budynek z szatniami dla zawodników) rozpoczęły się 13 kwietnia. Planowo miały zakończyć się 4 miesiące później. Prace wykończeniowy przeciągnęły się jednak o kilka dni. Zgodnie z wcześniej założonym planem uroczyste otwarcie Orlika nastąpiło wraz z inauguracją roku szkolnego 2012/2013. Na uroczystość przybyło wielu gości, na czele z posłami Małgorzatą Pępek i Stanisławem Szwedem. Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli zaprzyjaźnionej z gminą Łękawica, słowackiej gminy Vavrecka. Po okolicznościowych przemówieniach, nastąpiła część mniej oficjalna, w której… oficjele wzięli się za granie w piłkę. Na bramkę strzeżoną przez wójta Stanisława Baczyńskiego strzelali m.in. miejscowy proboszcz ks. Jerzy Smalcerz i poseł Małgorzata Pępek. Oba strzały zostały obronione. Znalazło się jednak kilku strzelców, którzy pokonali włodarza gminy… Po sportowej rywalizacji samorządowców i zaproszonych gości, przyszła pora na pierwszy turniej piłkarski na nowym boisku. Turniej dość niezwykły, ponieważ puchary zostały rozdane… przed jego rozpoczęciem.

– Chcemy by turniej toczył się w prawdziwie sportowej rywalizacji. By nie było niepotrzebnej agresji i złych zachowań, dlatego uznaliśmy, że najlepszym wyjściem będzie przyznanie 1 miejsca wszystkim startującym drużynom, bez względu na osiągnięty w rezultacie wynik. Tu nikt nie będzie patrzył na punkty, tabele, czy miejsca. Chcemy za to by młodzież biorąca udział w turnieju doskonale się bawiła, dbając o swoje zdrowie – mówi wójt Stanisław Baczyński

 

.

Całość inwestycji pochłonęła nieco ponad 1 mln 80 tysięcy złotych. 333 tysiące złotych pochodzą z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, 500 tysięcy z Ministerstwa Sportu, wkład własny gminy wyniósł 250 tysięcy złotych.

– Na Śląsku jest taki zwyczaj, że uczniowie pierwszych klas, którzy dopiero idą do szkoły na początek nauki dostają „tytę”, czyli prezent pełen słodyczy. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że żadne dzieci w województwie śląskim nie otrzymało tak wspaniałej „tyty” jak uczniowie ze szkół w gminie Łękawica, którzy będą mogli korzystać z tak wspaniałych obiektów – stwierdził Andrzej Mróz, wizytator reprezentujący Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera.

Orlik w Łękawicy jest 150. tego typu obiektem w województwie śląskim wybudowanym w ramach rządowego programu „Moje boisko. Orlik 2012”.

 Źródło: Żywiec Media