Sport

Kobiety i mężczyźni kadry narodowej i grupy szkolenia olimpijskiego „Tokio 2021” rozpoczęli nowy sezon sportowy w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Krajowa czołówka wystartowała w zawodach w hali sportowej w Wilkowicach, która gościła wcześniej juniorów młodszych w Halowych Mistrzostwach Polski.

Sylwia Zyzańska ustanowiła wcześniej w strzelaniach kwalifikacji 2x18m rekord Polski młodzieżowców wynikiem 582pkt. a następnie w pojedynkach eliminacyjnych wygrała 3 pojedynki by w finale spotkać się z Anną Tobolewską Zryw Dobrcz wygrywając w setach 6 do 4pkt., 3 miejsce zajęła Natalia Leśniak, 4-te Aleksandra Wider, 6-te Joanna Rząsa, 7 Wioleta Myszor (wszystkie z Łucznika Żywiec).

Wśród mężczyzn Oskar Kasprowski wygrał z Markiem Szafranem Społem Łódź po zaciętym pojedynku finałowym dopiero w barażu przy stanie 5 do 5pkt.. Obaj zawodnicy strzelili „10” ale strzała Oskara była bliżej środka tarczy o 3mm. Oskar to aktualny Halowy Mistrz Polski Juniorów, który tytuł zdobył w listopadzie w Zgierzu. 3 miejsce zajął Jakub Bąk po wygranym pojedynku ze Sławomirem Napłoszkiem Marymont Warszawa. Wynik pojedynku 6 do 2pkt. dla 15-letniego jeszcze juniora młodszego z Żywca. 7 miejsce zajął Ostap Dovgan a 8 Konrad Kupczak z Łucznika Żywiec.

Następna II runda miała odbyć się w Szczyrku ale z uwagi na zajętą halę przez siatkarki zawody odbędą się w hali sportowej w Tresnej w dniach 19-20.12.2020r.

Zawody te oraz Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów 30-31.01.2021 w Wilkowicach są etapami przygotowań polskiej reprezentacji do Halowych Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 22-27.02.2021r. w Koper w Słowenii. Cykl zawodów halowych kadry narodowej i grupy szkolenia olimpijskiego są przygotowaniami polskiej reprezentacji do Mistrzostw Europy w Antalyi w Turcji w maju 2021 i do Pucharu Świata w Paryżu w czerwcu 2021, które są kwalifikacjami dla kobiet i mężczyzn na igrzyska olimpijskie w Tokio. O paszporty olimpijskie walczą żywieccy łucznicy: Sylwia Zyzańska, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor i Oskar Kasprowski.
III Rudna Halowego Pucharu Polski odbędzie się na początku stycznia a IV na początku lutego 2021.

Autor: Jan Lach