Sport

Dobre wiadomości płyną z Korbielowa. Niewykluczone, że w tym sezonie zimowym miłośnicy białego szaleństwa będą mogli korzystać w większym zakresie z pięknych tras narciarskich i snowboardowych na Pilsku!

Korbielów jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych wiosek w Polsce. Walory tego miejsca pozwalają na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Zwłaszcza zimą miejscowość przed laty przyciągała rzesze turystów. Niestety w ostatnich latach ruch turystyczny znacząco się zmniejszył. Przyczyną były nie tylko stosunkowo ciepłe zimy, ale i to że częsć wyciągów nie była uruchamiana a oferta ośrodka stała się mało atrakcyjna dla miłośników białego szaleństwa. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym sezonie ten stan rzeczy ulegnie zmianie i miłośnicy narciarstwa oraz snowboardu będą mogli korzystać z przepięknych tras na zboczach Pilska. Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że w tym sezonie zostanie uruchomiony nieczynny dotychczas nowy krzesełkowy wyciąg narciarski na Buczynkę. Jak informuje strona miłośników miejscowości Korbielów Korbielove :

"W zasadzie mamy potwierdzona informację, iż wyciąg talerzykowy „Rozbójnik”, lub jak inni go nazywają „Bartek”, na Kopcu, w końcu ruszy w nadchodzącym sezonie. Wyciąg będzie objęty wspólnym karnetem. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych tras na Pilsku, a na pewno, zawsze panują na niej najlepsze warunki śniegowe.
Dodatkowo, ptaszki ćwierkają, iż w Schronisku na Hali Miziowej będzie można nabyć karnety na wyciągi- bardzo tego brakowało, jeżeli ktoś miał karnet do południa, a jednak zdecydował zostać na cały dzień.
Mamy nadzieje, ze te pozytywne informacje, obok uruchomienia krzesła na Buczynke, to nowa era dla Pilska, Korbielowa, oraz całej okolicy". 

Przypomnijmy, że jeszcze na początku lat 2000 Kompleks Pilsko obejmował:

10 wyciągów orczykowych oraz 1 krzesełkowy:
1x Solisko
2x Hala Buczynka
1x Buczynka (krótki na samej hali)
1x Płaj (połączenie ze Szczawinami)
2x Szczawiny
2x Kopiec (w tym Rozbujnik i Patelnia)
1x Szczyt Pilska
oraz jeden wyciąg krzesełkowy na Szczawiny.
Przy tym działało 12 tras o łącznej długości ponad 18 kilometrów:
2x Solisko
1x Buczynka
2x Płaj (zielona do Szczawin, niebieska z Miziowej na Buczynkę)
1x Nartostrada
2x Szczawiny (czerwona i czarna)
2x Szczyt Pilska
2x Kopiec
Ośrodek mógł się również pochwalić jedną z dwóch najdłuższych w Polsce tras - 4500m ze szczytu na Polane Strugi, na odcinku Pilsko- Szczawiny, trasa posiadała homologację FIS.
Różnica wzniesień między trasami wynosiła 770m. Działał też niewielki snow park. Jak podkreślają administratorzy Korbielove - wszystkie powyższe trasy były ratrakowane - o ile pogoda na to pozwalała. Goście mieli też możliwość nieodpłatnego pozostawienia samochodu przy wyciągach. 

Obecnie w sezonie zimowym na Pilsku funkcjonują trzy wyciągi orczykowe:
2x Szczawiny
1x Pilsko
Oraz dwa wyciągi krzesełkowe:
1x Solisko
1x Szczawiny
Przy tym działają (są ratrakowane) 4 trasy:
2x Solisko
1x Szczawiny
1x Pilsko
Snow park został zlikwidowany a parkingi są płatne, przypomnijmy, że w minionym sezonie należało za parking zapłacić 20 zł. Dodajmy, że narciarze i snowboardziści mogą korzystać obecnie z 4 kilometrów tras, przy czym na początku lat 2000 długość tras wynosiła 18 km - podaje Korbielove. 

Zdjęcie w ikonie: FB Korbielove