Sport

Bielsko-Biała po raz piętnasty wystąpi w roli miasta etapowego Tour de Pologne. 2 sierpnia w Bielsku-Białej zakończy się 5. etap tego prestiżowego wyścigu. Kolarze przejadą także przez Żywiecczyznę.

W 2017 roku w Bielsku-Białej zlokalizowana była premia lotna, a w latach 2018-2021 meta etapu. Tak też będzie w 2023 roku i to już 2 sierpnia.

Fakt ten przypieczętowali 15 maja w Ratuszu organizator Tour de Pologne Czesław Lang i prezydent Bialska-Białej Jarosław Klimaszewski, podpisując stosowne umowy.

Tour de Pologne ma opinię wyścigu bardzo otwartego, na który mogą przyjechać całe drużyny; tutaj nie przesądza się od razu, kto zostanie zwycięzcą, ale daje się szanse wszystkim - i tak wielokrotnie udało się odkryć gwiazdy kolarstwa.

A z drugiej strony to jedna z największych imprez sportowych odbywających się w naszym kraju. Jej medialna siła jest porównywana z najbardziej znanymi wyścigami kolarskimi na świecie takimi jak Tour de France czy Giro d’Italia.

W Bielsku-Białej zorganizowana zostanie meta piątego etapu. Jego start odbędzie się w Pszczynie, a długość wynosi prawie 200 km.

O szczegółach mówił Przemysław Niemiec - były, utytułowany kolarz szosowy, odpowiedzialny za zabezpieczenie trasy TdP.

- Etap z Pszczyny do Bielska-Białej poprowadziliśmy przez najpiękniejsze tereny w okolicy. Kolarze pojadą z Pszczyny do Strumienia, przez Chybie do Skoczowa, potem Ustroń – tu przy uzdrowisku do zgarnięcia jest premia lotna, następnie podjazd pod Równicę i zjazd Jaszowcem, a dalej mamy Wisłę. W Wiśle jesteśmy dwa razy – pierwszy raz podjazd pod zameczek i zjazd do Istebnej, podjazd pod Kubalonkę i Ochodzitą, zjeżdżamy do Milówki i w Milówce nawrót przez Kamesznicę na Ochodzitą – w Kamesznicy podjazd prawie 20-procentowy, z Ochodzity zjeżdżamy do Istebnej, znów pod Kubalonkę i zjeżdżamy do Wisły. Udajemy się na Salmopol – wjeżdżamy na Biały Krzyż, zjeżdżamy przez Szczyrk do Buczkowic i przez Wilkowice dojeżdżamy Bielska-Białej – relacjonował P. Niemiec.

Przed finiszem kolarzy przeprowadzone zostaną wyścigi Tour de Pologne Junior. Ich trasa przejazdu została wyznaczona aleją Armii Krajowej, ulicami Karbową, Kolistą, Gościnną i aleją Armii Krajowej.

Informacja: UM Bielsko-Biała