Sport

Tour de Pologne to coroczny wyścig kolarski, który odbywa się w Polsce od 1928 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju i jedyny etapowy wyścig kolarski na poziomie WorldTour w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku kolarze zawitają także na Żywiecczyznę. 

Co do trasy, to zazwyczaj składa się ona z ośmiu etapów o łącznej długości około 1200 km. Trasa prowadzi przez różne regiony Polski, od górskich terenów po płaskie obszary, co stwarza wspaniałe możliwości dla kolarzy. Każdy etap ma inną długość i charakterystykę, co sprawia, że Tour de Pologne jest jednym z najbardziej zróżnicowanych wyścigów kolarskich na świecie.

W 2021 roku jeden z etapów wyścigu Tour de Pologne odbył się na Źywiecczyźnie. Trasa tego etapu prowadziła z Bielska-Białej do Bukowiny Tatrzańskiej, przechodząc przez wiele pięknych miejsc w okolicach Żywiecczyzny, w tym przez Żywiec, Łodygowice, Korbielów, Zawoja i Białkę Tatrzańską. Był to piękny i wymagający etap, który z pewnością dostarczył wiele emocji dla kolarzy i kibiców.

W 2023 roku wyścig przejedzie również przez Żywiecczyznę.  Liczący prawie 199 kilometrów etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Etap 5 Tour de Pologne odbędzie się 2 sierpnia br.