Sport

TS Mitech Żywiec to kobiecy klub piłkarski z Żywca. Powstał w 2003 roku jako Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej Kobiet SKS Soła Żywiec, obecnie działa jako samodzielny klub. W tym roku obchodzi 20-lecie istnienia!

Historia TS Mitech Żywiec sięga roku 2003, kiedy to piłka nożna kobiet w Polsce zaczynała dopiero powoli się rozwijać. Działacze sportowi Jan Szupina, Tadeusz Bednarz oraz Jan Łuczak zdecydowali się założyć pierwszy klub piłki nożnej dla kobiet na obszarze Żywiecczyzny. Drużyna była oparta na uczennicach gimnazjów i szkół średnich z terenu Żywca i jego okolic. Nazwa "Mitech" pochodzi od sponsora klubu – firmy Mitech Sp. z o.o., która zdecydowała się wesprzeć rozwój kobiecej piłki nożnej na Żywiecczyźnie. 

mitechw

Kolejne lata były dla TS Mitech Żywiec bardzo udane. Klub systematycznie awansował po szczeblach rozgrywek. W latach 2009 – 2020 zespół nieprzerwanie utrzymywał się w Ekstralidze, a w sezonie 2015/2016 zajął trzecie miejsce, co jest równoznaczne z tytułem II Wicemistrza Polski.

TS Mitech Żywiec to nie tylko klub piłkarski, ale także ważna instytucja społeczna i sportowa w regionie. Klub prowadzi szereg aktywności na rzecz promocji piłki nożnej kobiet i sportu wśród mieszkańców Żywca i okolic. Stara się wyławiać talenty i wzbudzać pasję do tego sportu wśród młodzieży żeńskiej głównie z powiatu żywieckiego.

Podczas dwudziestu lat działalności T.S.”Mitech” w pierwszej drużynie seniorek barwy klubu reprezentowało łącznie 156 zawodniczek. Spośród nich aż 122 to własne wychowanki, z których najdłuższym stażem mogą szczycić się Katarzyna Wnuk, Agata Droździk i Kinga Szemik. Ta ostatnia jest również aktualną reprezentantką Polski. W okresie tych dwudziestu lat klub reprezentowały również zawodniczki z innych państw, głównie ze Słowacji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Lucy Šušková – najbardziej skuteczna napastniczka

TS Mitech Żywiec to klub, który dzięki swojej historii, osiągnięciom i zaangażowaniu ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Wpływa na rozwój kobiecej piłki nożnej w powiecie żywieckim, inspiruje młode zawodniczki do uprawiania sportu i promuje zdrowy styl życia. Z pewnością klub ten ma jeszcze wiele do zaoferowania i można się spodziewać, że będzie kontynuował swoje sukcesy w przyszłości.

Więcej o klubie dowiecie się odwiedzając profil FB T.S Mitech

Sponsor artykułu: Mitech Sp. z o.o. Chemia Budowlana