Sport

W tureckim kurorcie i ośrodku sportowym w Antalyi odbyła się I Runda Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w łucznictwie. W Turcji wystartowało łącznie 340 kobiet i mężczyzn z całego świata oprócz Rosji i Białorusi, które decyzją MKOL i Światowej Federacji Łuczniczej WA nie mogą brać udziału w międzynarodowych zawodach. Ze światowej czołówki w Turcji nie wystartowały reprezentacje Korei Płd., Japonii, Chin, Meksyku, Brazylii i Kanady.

Bardzo dobrze spisała się polska 3 osobowa drużyna kobieca zajmując 5 miejsce przegrywając pojedynek o wejście do półfinału z Tajwanem w barażu wynikiem 25 do 28pkt. mimo prowadzenia
w pojedynku w 2 setach 4 do 0pkt, następne 2 sety wygrały Tajwanki i stan pojedynku był 4 do 4pkt..
W barażu każda z zawodniczek strzela po jednej strzale ale Polki baraż przegrały.
Pojedynki eliminacyjne parami strzela się w setach zarówno drużynowo w mikstach i indywidualnie. Polki w 1/8 wygrały z Holandią wynikiem 6 do 2pkt. a w ¼ uległy wspomnianemu Tajwanowi.
W drużynie oprócz 2 żywczanek strzelała zawodniczka Marymontu Warszawa - Kamila Napłoszek. Wysoką 8 lokatę w konkurencji mikstów zdobyła Sylwia Zyzańska oraz Kacper Sierakowski przegrywając pojedynek o wejście do półfinału z Indiami wcześniej w 1/12 wygrali z Indonesią wynikiem 5 do 4pkt., w 1/8 wygrała z Holandią 5 do 4pkt.
Wysoką 9 lokatę indywidualnie w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata w Antalyi zdobyła Sylwia Zyzańska po przegranym pojedynku o wejście do ¼ finału przy stanie w setach 5 do 5pkt. w barażu wynikiem 9 do 9 pkt. o 3mm z Czeską Horackovą Marią.
Natalia Leśniak indywidualnie zajęła 16 miejsce.
Są to najwyższe indywidualne lokaty Polek w Pucharze Świata od 10 lat. Zawody w Turcji odbyły się w dniach 19-24.04.2022r.
W kraju łuczniczy i łuczniczki rozpoczęli sezon sportowy na otwartych torach zawodami w Prudniku pn. Międzynarodowy Puchar Gór Opawskich. W zawodach w Prudniku pierwsze 3 miejsca zajęły łuczniczki z Żywca: Sylwia Zyzańska, Natalią Leśniak, Wioletą Myszor a czwarte miejsce zajęła Kamila Napłoszek.
Cała krajowa czołówka kobiet i mężczyzn oraz juniorów wystartuje w dniach 30.04 do 1.05.2022r. w I Rundzie Pucharu Polski i I Rundzie Drużynowych Mistrzostw Polski Ekstraklasy Kobiet i Mężczyzn w Prudniku. W roku 2022 tytułów drużynowych mistrzostw polski w ekstraklasie Kobie i mężczyzn bronią żywieckie łuczniczki, które ten tytuł zdobyły w składzie: S. Zyzańska, N. Leśniak, W. Myszor, Klaudia Płaza, Joanna Rząsa. Wśród mężczyzn tytułu mistrzowskiego bronią łucznicy z Żywca, którzy w roku 2021 strzelali w składzie: Oskar Kasprowski, Filip Łazowski, Grzegorz Śliwka, Jakub Bąk, Konrad Kupczak.  W połowie czerwca najlepsze polskie kobiety i mężczyźni wystartują w Mistrzostwach Europyw Monachium. Natomiast w połowie sierpnia do Wielkiej Brytanii wyjadą na Mistrzostwa Europy Juniorów i Juniorów młodszych łuczniczki i łucznicy urodzeni w latach 2002-2004 i 2005-2007.
W w/w Mistrzostwach nie wystartują w związku z barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainie sportowcy
z Rosji i Białorusi.