Sport

18 czerwca (sobota) odbył się XII Bieg na Jedną Milę. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Biegacze wystartowali około godziny 11:00 z pola biwakowego w Cięcinie Górnej w kierunku przysiółka Ficońka. Zawodnicy biegli wspólnie, natomiast byli klasyfikowani według kategorii (wiek, płeć). Uczestnicy, którzy przebiegli jedną milę, mieli możliwość kontynuowania biegu na kolejnych sześciu. Dłuższa wersja odbywała się w stylu anglosaskim (góra – dół). Bieg główny poprzedzony był zawodami dzieci na krótszych dystansach (100-600 m).

Zwycięzcą Biegu na Jedną Milę w kategorii OPEN (z czasem 9 min. 30 sek.) został Marcin Sznapka ze Świętochłowic, który uczestniczył w tych zawodach po raz szósty, a czwarty raz został zwycięzcą. Jak sam zapewniał, bierze udział tylko w górskich biegach, ponieważ w biegach towarzyszących (np. jak ten dzisiejszy siedmiomilowy) można łatwo skręcić nogę. „Lubię biegi typowo pod górę gdzie trzeba masakrycznie się zniszczyć pozytywnie”.

Pan Marcin jest instruktorem fitness i trenerem judo, codziennie prowadzi zajęcia przez co automatycznie przygotowuje się do takich biegów. Zapytany o to czy bieg był bardzo wyczerpujący odpowiedział: „Bez skromności powiem, że ja się nawet nie zmęczyłem, ale można się zmęczyć. Zależy od tempa. Jak się do mety dobiega np. we trójkę czy czwórkę to później jest walka na koniec i to się biegnie tzw. na zabicie i wtedy można się porządnie wykończyć”. Trasę ocenił jako wymagającą, ale jednocześnie fajną i jakby stworzoną specjalnie dla niego bo biegnącą cały czas pod górę. Zapytany o konkurencję odpowiedział: „Konkurencja była, zawsze jest. Trzeba się każdego obawiać”. Zwycięzca zdradził, że trenuje w ciężkim obuwiu, natomiast na zawodach biega w lekkim „żeby czuć tę lekkość i te skrzydła”.

Patryk Kumorek – zdobywca III miejsca w kategorii M4 (roczniki 2000-2003) w biegu brał udział po raz pierwszy, jak sam mówił – bez specjalnego wcześniejszego przygotowania. Trasę ocenił jako ciężką „więcej się szło niż biegło”, a konkurencję jako mocną. Zapytany o to czy weźmie udział w kolejnej edycji biegu z uśmiechem odpowiedział – „nie ma mowy”.

W biegu uczestniczyło 48 zawodników. Wszyscy go ukończyli. Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Stolarczyk – jeden z współtwórców Biegów na Jedną Milę. Imprezę uświetnił występ „Kapeli Wróble” z Nieledwi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Autor i zdjęcia: Katarzyna Kubica-Sroka