Sport

Ponad dwa lata czekaliśmy wszyscy, aby usłyszeć na żywieckim rynku wystrzał startowy. W ostatnią niedzielę 10.10 o 10:10 ponad 1200 biegaczy wyruszyło ze stref startowych w trasę dookoła Jeziora Żywieckiego. Sprzyjająca pogoda, mimo rześkiego poranka towarzyszyła uczestnikom 21. PKO Półmaratonu pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Jak dotąd niekwestionowanymi rekordzistami trasy w kategorii mężczyzn jest Joel Maina Mwangi (Kenia) 01:06:01 – rekord z 2017 roku oraz w kategorii kobiet Barsosio Stellah Jepnegetich (Kenia) 01:14:15 – rekord z 2016 roku. W tym roku wśród kobiet i  mężczyzn podium należał do Polaków. Pierwszy na metę przybiegł Artur Olejarz z czasem 01:07:59. Tuż za nim na drugiej pozycji uplasował się Arkadiusz Gardzielewski z wynikiem 01:08:25. Podium w klasyfikacji generalnej mężczyzn uzupełnił Mateusz Mrówka (01:08:43). Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:15 zameldowała się Monika Jackiewicz. Druga na mecie zameldowała się Monika Kaczmarek z rezultatem 01:19:53. Ostatnie miejsce na podium wśród kobiet należało do Moniki Brzozowskiej, która żywiecki półmaraton ukończyła w czasie 01:20:56. Wśród reprezentantów Żywiecczyzny pierwszy na mecie zameldował się Stanisław Piela z Cięciny z wynikiem 01:16:45, a wśród kobiet Anna Sawicka (01:30:52) z Sopotni Wielkiej.

Fundacja PKO Banku Polskiego podobnie jak na podczas ostatniej edycji włączyła się do Półmaratonu akcją charytatywną "biegnę dla ..."  wspierającą finansowo dwoje niepełnosprawnych dzieci. Do tej akcji przyłączyli się zawodnicy i zawodniczki biegu, którzy pokonali trasę z plakietką „biegnę dla Kasi i Wiktora”, a w zamian Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 20 000 zł na niezbędny sprzęt rehabilitacyjny tych dzieci. Chęć wsparcia była naprawdę ogromna, bo do akcji przyłączyło się wielu biegaczy. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu "Chce Się Żyć" za ogromne wsparcie i pomoc przy organizacji tej szlachetnej akcji. Podczas Półmaraton swoją obecnością zaszczycił nas Sebastian Chmara ambasador programu „PKO Biegajmy razem”, były lekkoatleta, halowy mistrz świata w siedmioboju z 1999 r. oraz halowy mistrz Europy z 1998 r.

Zawodnicy za ukończony bieg otrzymali z rąk samorządowców i organizatorów pamiątkowe medale. Puchary i nagrody wręczyli: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Przewodniczący Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Przedstawiciel Sponsora Tytularnego Dyrektor PKO BP S.A. Oddział nr 1 w Żywcu Danuta Piekarz, Ambasador programu „PKO Biegajmy Razem” Sebastian Chmara, Przedstawiciel Głównego Partnera Żywiec Zdrój S.A. Roman Kurzyk oraz Dyrektor Półmaratonu Mirosław Dziergas.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Żywcu/Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji. Wyniki oraz miejsca biegaczy dostępne są na stronie wyniki.datasport.pl.