Sport

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Dankowicach poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa śląskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły Szkoły Podstawowej nr 17 w Gliwicach i UKKS Katowice w kategorii U-8, Tiki Taka Żywiec i UKS Sparta Katowice w kategorii U-10 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 w Żorach i ISD AJD GOL Częstochowa w U-12. Zwycięskie drużyny U-10 i U-12 będą reprezentowały województwo śląskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Finały województwa śląskiego zostały rozegrane 4 i 5 kwietnia na stadionie LKS Pasjonat Dankowice przy ulicy Sportowej 1 w Dankowicach. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych walczyły najmłodsze dzieci U-8 i U-10, a drugiego zostały wyłonione najlepsze drużyny w kategorii U-12.

W kategorii wiekowej do lat 8, najlepszą żeńską drużyną została ekipa UKKS Katowice, która wygrała swoją grupę z bilansem bramkowym 23:2, pokonując po drodze SP Kotulin, UKS Herkules Kochanowice, Orzełki Dobieszowice i UKS Pawłów. - Powiem szczerze, iż nie spodziewałem się, że uda nam się wygrać, ponieważ bardzo krótko trenujemy. Moja grupa liczy osiem osób, a trenujemy już około pół roku. Dziewczyny świetnie się bawiły i to jest najważniejsze. Są zachwycone, czyli cel został osiągnięty - cieszył się trener zwycięskiej drużyny, Tomasz Nawrocki.

Wśród chłopców w najmłodszej kategorii triumfatorem został zespół ze Szkoły Podstawowej numer 17 w Gliwicach, pokonując w finale LUKAM 2010 Górki Wielkie 4:0. Po finale trener zwycięskiej drużyny chwalił organizację turnieju. - Pierwszy raz awansowaliśmy do finałów wojewódzkich i od razu taki sukces w postaci wygranej w kategorii U-8. Specjalnych przygotowań nie było, gdyż gramy na co dzień na hali i na piasku, ale zebrałem tych najlepszych i okazało się, że trawa także nie jest im obca - komentował trener Marcin Wawrzynek.

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najlepsza okazała się drużyna UKS Sparta Katowice, która w finałowym meczu swojej kategorii pokonała 7:1 ISD AJD GOL Częstochowa. Po triumfie Tomasz Nawrocki, jeden z trenerów dziewczynek, przyznał że jest pod ogromnym wrażeniem turnieju. - Jest to mój pierwszy turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" i muszę przyznać, że jestem nim zafascynowany. Wydarzenie jest świetne, dziewczynki super się bawią i panuje wspaniała atmosfera. Przyjechaliśmy tutaj dla zabawy, a wyjeżdżamy z pucharem za pierwsze miejsce. Teraz pozostały tylko intensywne treningi przed wyjazdem do Warszawy, ale wydaje mi się, że dziewczynki będą napędzone tą wygraną i same będą chciały mocno trenować – cieszył się trener.

Jeśli chodzi o drużyny chłopców w kategorii U-10, najlepiej wypadła ekipa Tiki Taka Żywiec, wygrywając finałowe starcie z UKS Ajaks Częstochowa 2:1. - Przede wszystkim chcę pochwalić wspaniałą organizację. Tylko się cieszyć, iż możemy rokrocznie brać udział w takim super turnieju, gdzie dzieciaki mogą się w pełni zaprezentować. Jest świetnie, gdyż dzieci grają dużo spotkań i otrzymują nagrody jak dorośli piłkarze. To piękna idea - komentował po meczu Mirosław Bajek, szkoleniowiec Tiki Taki Żywiec.

W kategorii U-12 najlepszą spośród żeńskich drużyn okazała się drużyna ISD AJD GOL Częstochowa, pokonując w ostatnim meczu UKS Grom Tychy (3:0). Po turnieju opiekun zespołu nie krył zadowolenia. - Bardzo cieszę się z wygranej, tym bardziej, iż moja przygoda z turniejami dla młodzieży trwa już ponad 20 lat. Niektóre z moich dziewczyn miały okazję grać w Pucharze UEFA, czy w żeńskiej reprezentacji Polski, także tutaj stawiały swoje pierwsze kroki - komentował doświadczony trener z Częstochowy, Włodzimierz Sejfryd.

Wśród chłopców, triumfatorem kategorii U-12 została drużyna ze Szkoły Podstawowej numer 13 w Żorach. W finałowym meczu, w dramatycznych okolicznościach pokonali oni 3:1 SMS Rekord Bielsko-Biała. - Przyjechaliśmy kompletnie nieprzygotowani na taki obrót spraw. Spodziewaliśmy się oczywiście tej trudnej przeprawy, gdyż znamy te zespoły ze swojego podwórka, ale nie oczekiwaliśmy, że uda się ich zaskoczyć. Chłopcy są zadowoleni, co zresztą słychać cały czas w tle, a mnie nie pozostaje nic innego jak przygotować ich na wyjazd do Warszawy - przekrzykiwał okrzyki radości swojej drużyny szczęśliwy trener, Mieczysław Jakubowski.

Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z przegranych zespołów lub dwóch dodatkowych ze swojej drużyny, którzy nie pojawili się na finałach wojewódzkich. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

Klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

1. SP 17 Gliwice

2. LUKAM 2010 Górki Wielkie

3. Akademia 2012

4. AMP Tiki Taka Żywiec

1. UKKS Katowice

2. UKS Pawłów

3. Orzełki Dobieszowice

4. UKS Herkules Kochanowice

Najlepszy bramkarz

Igor Tkocz (SP 17 Gliwice)

Emilia Szałkiewicz (Orzełki Dobieszowice)

Najlepszy zawodnik

Patryk Majdak (AMP Tiki Taka Żywiec)

Leonie Grzybek (UKS Pawłów)

Król strzelców

Antoni Tora (LUKAM 2010 Górki Wielkie) - 7 bramek

Ula Kopacz (UKKS Katowice) - 14 bramek

U-10

1. Tiki Taka Żywiec

2. UKS Ajaks Częstochowa

3. SP 18 Zabrze

4. UKS Szombierki Bytom

1. UKS Sparta Katowice

2. ISD AJD GOL Częstochowa

3. UKS Herkules Kochanowice

4. UMKS Ruły United Rudułtowice

Najlepszy bramkarz

Arkadiusz Dawid (SP 18 Zabrze)

Zuzanna Lozio (UKS Sparta Katowice)

Najlepszy zawodnik

Adam Jasek (Tiki Taka Żywiec)

Jowita Szweda (UMKS Ruły United)

Król strzelców

Miłosz Szałaj (UKS Ajaks Częstochowa)- 8 bramek

Zofia Dubiel (UKS Herkules Kochanowice) - 12 bramek

U-12

1. SP 13 Żory

2. SMS Rekord Bielsko-Biała

3. SP 5 Gliwice

4. MUKP Dąbrowa Górnicza

1. ISD AJD GOL Częstochowa

2. UKS Grom Tychy

3. UKS Herkules Kochanowice

4. SP w Trzebini

Najlepszy bramkarz

Marek Głowacz (SP 13 Żory)

Aleksandra Krawczyk (UKS Herkules Kochanowice)

Najlepszy zawodnik

Miłosz Krzempek (SMS Rekord)

Ewa Sikora (UKS Grom Tychy)

Król strzelców

zawodnik nr 8* (MUKP Dąbrowa Górnicza) - 10 bramek

*MUKP Dąbrowa Górnicza wyjechał przed ceremonią i nie mogliśmy ustalić nazwiska króla strzelców

Aleksandra Sikora (ISD AJD GOL Częstochowa) - 11 bramek

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, zakończyła się właśnie na poziomie wojewódzkim.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziesięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Marcina Kamińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

Patronat honorowy nad XVI edycją Turnieju sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad rozgrywkami objęły również: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także UEFA Grassroots.

Patronat medialny: Radio Zet, TVN, Bravo Sport, Onet, Przegląd Sportowy, Echo Dnia, Gazeta Krakowska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza Zielona Góra, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Partnerem Turnieju jest firma Reporter Young. Partnerem Turnieju w województwie śląskim jest firma Mirex.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach:
www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl