Sport

Klaudia Płaza – 17-sto letnia uczennica II klasy LO Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego  im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu wygrała rywalizację wśród 75 najlepszych juniorek młodszych zakwalifikowanych z wcześniejszych 3 rund Pucharu Polski do OOM/MPJmł. w Zgierzu.

Klaudia w finale pokonała zawodniczkę z UKS Talent Wrocław – Łucję Wesołowską wynikiem 6 do 0pkt.
w strzelaniu na odległość 60m. W drodze do finału Klaudia Płaza zajmująca 4 miejsce wynikiem 1289pkt. w rankingu po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 60+50+40+30m (wygrała Aleksandra Wider 1301pkt. przed Kingą Tomaszewicz – 1300pkt. – obydwie z Łucznika Żywiec) pokonała kolejno zawodniczki:
w 1/16 Barbarę Grzybek – Marymont Warszawa wynikiem w setach 7 do 1pkt., w 1/8 Natalię Lepa – Grot Ruda Śląska wynikiem 6 do 2pkt., w 1/4 Natalię Babiak – Tramp Jarosław wynikiem 7 do 3pkt.,  w 1/2 zawodniczkę Mazowsza Teresin Marię Małolepszą wynikiem 6 do 2pkt.
Klaudia Płaza to sprawczyni największej niespodzianki w Halowych Mistrzostwach Seniorów  w Świebodzicach w lutym br, gdzie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Seniorek.
Brązowy medal w końcowej klasyfikacji w Zgierzu zdobyła Kinga Tomaszewicz z Łucznika.
Następne żywczanki to dopiero 13 miejsce prowadzącej po kwalifikacjach Aleksandry Wider, 14 była Tacjana Matuszek a 15 Julita Hankus. Gorzej powiodło się juniorom młodszym, którzy prowadzili zdecydowanie po kwalifikacjach na odległościach 70+60+50+30m – Konrad Kupczak był pierwszy wynikiem 1305pkt. a Jakub Bąk zajmował II miejsce wynikiem 1289pkt. Niestety przegrali oni swoje pojedynki eliminacyjne zajmując dalsze lokaty, Konrad przegrał w barażu o 4mm strzelając „10”, gdyż jego rywal Patryk Murglin z UKS Tarcza Kolbudy strzelił „10” bliżej centrum tarczy i zajął 9 miejsce
a Jakub Bąk dopiero miejsce 17. Medalowe straty indywidualne powetowali sobie żywczanie zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w strzelaniu zespołowym w finale pokonując zespół województwa mazowieckiego wynikiem 6 do 2pkt. Złote medale zdobyli: K. Kupczak, J. Bąk,
Michał Rytlewski, Kazimierz Wider. Natomiast w strzelaniu zespołowym wśród dziewcząt nie powiodło się żywczanką, które zajmowały po kwalifikacjach 2 pierwsze miejsca, prowadził Łucznik I
w składzie: Wider A., Płaza K., Matuszek T., Bargiel Joanna przed Łucznikiem II: Tomaszewicz K., Hankus J., Hankus Oliwia, Rakowska Maja. Pierwszy zespół Łucznika zdobył brązowy medal przegrywając pojedynek o wejście do finału z Mazowszem Teresin 0 do 6pkt. a drugi zespół Łucznika zajął miejsce V przegrywając w ¼ finału z zespołem UKS Talent Wrocław w barażu 4 do 5pkt.
W konkurencji mikstów Konrad Kupczak i Klaudia Płaza nie obronili prowadzenia przegrywając złoty medal w finale wynikiem 2 do 6pkt. z mikstem Marymontu Warszawa. Drugi mikst Łucznika zajął miejsce VI – T. Matuszek i J. Bąk. W punktacji Ministerstwa Sportu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Łucznik Żywiec wygrał zdobywając 58,58pkt., 2 miejsce LKS Mazowsze Teresin 28,25pkt.,
3 – SŁ Marymont Warszawa 22,50pkt. Sklasyfikowano 40 klubów sportowych. Województwo śląskie wygrało rywalizację 84,75pkt. przed województwem mazowieckim 61,75pkt. i województwem podkarpackim 35pkt. W Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych zawodniczki i zawodnicy Łucznika zdobyli największą ilość złotych, srebrnych i brązowych medali w strzelaniach na odległościach długich 70,60,50m i krótkich 40,30 metrów.
Medalistami Mistrzostw Polski zostali :
1. Konrad Kupczak – 2 złote, 2 srebrne
2. Jakub Bąk – 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
3. Kinga Tomaszewicz – 2 złote, 1 srebrny
4. Aleksandra Wider – 1 złoty, 1 srebrny
5. Tacjana Matuszek – 1 złoty
6. Klaudia Płaza – 2 brązowe