Sport

 29 marca 2017 r. odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportu Młodzieżowego za rok 2016., podczas którego nagrodzone zostały najlepsze, bądź najwyżej sklasyfikowane kluby sportowe i jednostki samorządu terytorialnego we współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

Nagrody i trofea przyznano w kliku kategoriach. W klasyfikacji gmin do 20. tys. mieszkańców najlepsza okazała się gmina wiejska Kościelisko. W zestawieniu gmin 20-50 tys. mieszkańców triumfowało miasto Sopot, a w klasyfikacji powiatów do 80 tys. mieszkańców powiat Tatrzański. W generalnej klasyfikacji gmin na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, wyprzedzając tym samym Wrocław i Poznań. Miasto Żywiec oceniane było w kategorii gmin 20-50 tysięcy mieszkańców. Znalazło się na bardzo wysokim, trzecim miejscu. W klasyfikacji klubów sportowych, najwyżej z żywieckich klubów znalazł się LKS Łucznik Żywiec, który zajął 54. miejsce w Polsce, zdobywając 338,5 punktów. Na 362 miejscu znalazł się BLKS Żywiec (100,5), na 1587 miejscu Czarni Góral Żywiec z dorobkiem 19 punktów, na 1643 Mitech Żywiec (18 punktów), na 1792 UKS Moszczanica (15 punktów), na 1917 MKS Żywiec (14), na 2106 LITS Anders Żywiec (11 punktów), na 2441 OK. Racing Team Żywiec (7,50). W klasyfikacji generalnej województw najlepsze okazało się województwo mazowieckie. Na podium znalazły się także województwa wielkopolskie i śląskie.
Tak wysoka lokata świadczy o tym, że nasz region bezustannie kształci wybitnych sportowców, którzy mają predyspozycje do odnoszenia dalszych sukcesów. Nagroda również zobowiązuje, zarówno do większych nakładów finansowych na sport oraz modyfikację i rozbudowę infrastruktury sportowej. To zwłaszcza na brak lub niedostatek obiektów sportowych narzekają zarówno sportowcy, trenerzy, jak i działacze sportowi z Żywiecczyzny.

Oprac.: KP
Źródło informacji: UM Żywiec