Sport

Mistrzostwa Świata już wkrótce zawitają do Żywca! Na kortach naszego miasta będą rywalizowali najlepsi tenisiści wśród księży. Początek już 1 sierpnia!

Pierwszego sierpnia w Żywcu rozpoczną się I Mistrzostwa Świata Księży w tenisie. Na ten moment, do turnieju zgłosiło się 74 zawodników, z 11 krajów. Ogółem, swoje tenisowe umiejętności zaprezentuje 24 księży zza granicy. Niektórzy uczestnicy turnieju przybywają z naprawdę odległych stron - Kanady, Stanów Zjednoczonych, Burundi, czy Filipin. Według wstępnych szacunków w turnieju ostatecznie weźmie udział około 100 księży.

Turniej odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia. Miejscem sportowej rywalizacji będą korty „Tenis Park Żywiec 1918”, przy ulicy Sadowej 26.

Żywiec nie po raz pierwszy gości najlepszych księży – tenisistów. W zeszłym roku w naszym mieście odbyły się jubileuszowe, XV Mistrzostwa Polski Księży w tenisie. Najlepsi polscy księża (tenisiści) ponownie przybyli do Żywca 6 czerwca tego roku, a XVI Mistrzostwa Polski Księży były jednocześnie eliminacjami do rozgrywanych w sierpniu Mistrzostw Świata.

To nie pierwsza okazja, by na tenisowym korcie spotkali się księża z różnych krajów. W 2013 roku w Rychwałdzie organizowano I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Wzięli w nich udział duchowni z 11 krajów, w tym z Filipin, Stanów Zjednoczonych, czy Nowej Zelandii. Rok później siedemnastu polskich księży pojechało na Filipiny, by wziąć udział w Międzynarodowych Mistrzostwach tego kraju.

Organizatorem i inicjatorem Mistrzostw Świata jest ksiądz Jerzy Caputa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych księży - tenisistów w Polsce. Na swoim koncie ma już tytuł wywalczony na I Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Na co dzień pełni swoją duszpasterską posługę w Krakowie, jednak pochodzi z naszego miasta, a konkretnie ze Sporysza. To właśnie on był głównym organizatorem Mistrzostw Polski Księży w 2009 roku w Krakowie, oraz turniejów, które odbyły się w Żywcu i Rychwałdzie.

Ranga turnieju jest tym większa, że będzie się on odbywał pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Księża, biorący udział w turnieju zostaną podzieleni na cztery kategorie – open, która będzie otwarta dla wszystkich, oraz trzy wiekowe (dla zawodników powyżej 45, 55 i 65 roku życia).

Większość zagranicznych uczestników turnieju będzie brała udział w obchodach Światowych Dni Młodzieży. Jednak, niektórzy duchowni przyjadą do naszego kraju specjalnie na żywieckie mistrzostwa.

Już niedługo powitamy duchownych z 11 krajów, którzy wezmą udział w Mistrzostwach Świata. Dodajmy do tego jeszcze rozpoczynający się 6 sierpnia Tydzień Kultury Beskidzkiej, a okaże się, że w tym roku Żywiec jest wyjątkowo międzynarodowy!

Oprócz sportowego wydarzenia zapowiedziana jest również wizyta J.E. Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, który będzie przewodniczył 1 sierpnia o godz.18.00 Mszy Świętej koncelebrowanej z okazji rozpoczęcia Mistrzostw w Kościele Św. Floriana w Żywcu - Zabłociu.

 

Oprac: AH