Wydarzenia

W roku 2013 mija 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. To ważne wydarzenie historyczne, które wywarło ogromny wpływ nie tylko na historię ale także kulturę Polski. Ciekawostką jest np. polska tradycja noszenia obrączek ślubnych na prawej dłoni. Przed Powstaniem Styczniowym obrączkę noszono - podobnie jak w większości europejskich krajów - na lewej dłoni, na prawą dłoń obrączki przekładały wdowy. Po tragicznym finale Powstania Styczniowego, na znak żałoby, również mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. Takie są podania, co do faktów - wiadomo, że upadek powstania w roku 1864 rozpoczął nową epokę literacką - pozytywizm, w której powstało wiele wybitnych dzieł literackich. Była to również epoka, która wywarła ogromny wpływ na rozwój Polski. Z samym powstaniem zaś związana jest nowela Elizy Orzeszkowej "Gloria Victis", opowiadająca tragiczne dzieje powstańców.

Żywiec również był związany z tym ważnym w dziejach wydarzeniem. Dlatego też 26 stycznia 2013 o godzinie 18:00 rozpoczną się obchody 150 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorem obchodów jest Klub Patriotyczny im. por. Antoniego Bieguna ''Sztubaka''. O godzinie 18 w Kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i powstańców styczniowych-żołnierzy ochotników, którzy pochodzili z Żywiecczyzny.

Szczególnie interesująco zapowiada się wykład dr. Przemysława Stańko pt. ,,Powstanie Styczniowe - udział ochotników z Żywiecczyzny''. Spotkanie odbędzie się w Klubie "Papiernik" w Żywcu przy ul.Ks.Słonki 31 o godz 19:00

150 rocznica powstania listopadowego

Info: Marcelina Sieracka

Oprac.: Ren

Kopiowanie materiałów zabronione.