W tym roku ruszył europejski projekt Europeana 1989. W ramach inicjatywy wszyscy Polacy zostali zaproszeni do umieszczania swoich wspomnień związanych z latami 80. Celem takiego działania ma być stworzenie wirtualnego archiwum dokumentów, pamiątek i opowieści, którymi Polacy podzielą się ze światem i w ten sposób zachowają je dla przyszłych pokoleń.
Europeana 1989 to inicjatywa europejskiej biblioteki, muzeum i archiwum cyfrowego Europeana. Do kolekcji trafiło kilkaset pamiątek i osobistych historii, które ukazują lata 80 nie tylko przez pryzmat polityki i Solidarności, ale też jako codzienne życie. Do albumu trafiła kolekcja czarno-białych zdjęć przedstawiających festiwal w Jarocinie w roku 1988. Wśród pamiątek znajduje się także kolekcja z nielegalnymi znaczkami pocztowymi, które przedstawiają działaczy opozycji. Właściciel znaczków produkował je samodzielnie i kopiował w prywatnym mieszkaniu. Przykładem nietypowej historii jest opowieść jednego z mieszkańców Gdańska, który w 1989 roku kupił samochód - Fiata 126p w zamian za miedź. Sprzedał ok. 2 ton miedzianych drutów za pół miliona złotych w gotówce.
Oprócz tego wśród przedmiotów znalazły się m.in podziemna prasa, ulotki wyborcze, kartki żywnościowe, stare banknoty, dokumenty oraz książeczki walutowe, ale także rodzinne zdjęcia, ubrania czy zabawki.
Kolekcja wspomnień ma być gotowa w 2014 roku, gdy świat będzie obchodził 25. rocznicę przemian roku 1989.
Obecnie cyfrowe archiwum zawiera prawie osiem tysięcy pozycji.
Wszystkie zgromadzone do tej pory pamiątki można obejrzeć na stronie: europeana1989.eu.
Opracowanie: Mała Mi
Źródło: kampaniespoleczne.pl/