Wydarzenia

Po raz już 10 uczestnicy Rajdu „Bartka” przemierzyli Beskidy, by upamiętnić żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jubileuszowy Rajd imienia kapitana Henryka Flame ps. „Bartek”, pod patronatem ks. biskupa prof. Romana Pindla, odbył się tradycyjnie w dniach 2-3 maja na trasie Bielsko-Biała - Wisła.

W tegorocznej edycji, udział wzięło prawie 60 osób. Zapisywali się uczestnicy z całego kraju: ze Szczecina, Lublina, Nowego Sącza, Żyrardowa, Ełku, Żywca, Czechowic-Dziedzic i oczywiście Bielska-Białej. Byli wśród nich strzelcy, członkowie grup rekonstrukcji historycznej, członkowie Związku Żołnierzy NSZ, uczniowie szkół i inni sympatycy idei „żołnierzy wyklętych”.

1

2 maja odbył się etap górski, wiodący szlakami Beskidu Śląskiego, spod Szyndzielni do Wisły Jawornika. Wędrowcy kilkudziesięciokilometrową trasę pokonali w ok. 12 godzin. Dopisywało zarówno dobre samopoczucie, jak i pogoda, dzięki czemu wszyscy dotarli bez przeszkód do celu. W Wiśle Jaworniku na zmęczonych Rajdowiczów czekała strzelecka grochówka oraz ognisko, przy którym do późnych godzin nocnych,pieczono kiełbasy oraz śpiewano patriotyczne pieśni.

2

Następnego dnia, uczestnicy Rajdu i przybyli goście uczcili 68. rocznicę spektakularnej defilady żołnierzy „Bartka” przez Wisłę. W 1946 roku, dla uczczenia zakazanej przez komunistów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, żołnierze NSZ zeszli z Baraniej  Góry i na oczach funkcjonariuszy „władzy ludowej” zajęli miasto. Defiladę, na białym koniu,prowadził Jan Przewoźnik ps „Ryś”, zastępca „Bartka”.

3

Celem przypomnienia tego bezprecedensowego wydarzenia, Wisłę na parę godzin opanowali umundurowani członkowie grup rekonstrukcji historycznej, strzelcy i przede wszystkim kombatanci. Defilada wzbudziła duże zainteresowanie turystów. Trzeba rzec:mimo pogody, bo 3 maja okazała się ona kapryśna, wietrzna i deszczowa. Po przemarszu odbyły się uroczystości na Rynku w Wiśle. Głos zabrali kombatanci i przedstawiciele Związku Żołnierzy NSZ oraz organizatorzy Rajdu „Bartka”. Następnie odbyła się uroczysta przysięga strzelecka oraz apel poległych. Uroczystość, w strugach padającego deszczu, nabrała atmosfery zadumy i powagi. Obecni mogli wczuć się w położenie żołnierzy oddziału „Bartka” zmagających się przed laty z okupantem sowieckim,wędrujących i odpoczywających w często jeszcze gorszych warunkach atmosferycznych.

Po zakończeniu obchodów, uczestnicy Rajdu zaprosili wszystkich na ciepłą strawę. W oczekiwaniu na zakończenie imprezy, odbyło się jeszcze losowanie nagród. Głównymi nagrodami były 3 wycieczki do Brukseli ufundowane przez jednego z europosłów. W tym roku po raz pierwszy wręczono także odznaki za 3-krotne przejście Rajdu.

Organizatorzy i uczestnicy Rajdu dziękują patronom honorowym, medialnym oraz sponsorom, bez których Rajd nie mógłby odbyć się sprawnie i bezpiecznie.

Źródło: Strzelecki Obwód Piechoty Górskiej