W Miejskim Centrum Kultury – Papiernik zakończono projekt Fundacji Klamra pod nazwą „Aktywnie na rzecz tolerancji”. Jako całość składał się z trzech mniejszych projektów i była doskonała okazja do jego podsumowania.
Wczoraj o godzinie 17:00 w popularnym Papierniku zakończono projekt Fundacji Klamra. W budynku, którego gospodarzem jest pan Marek Regel zebrali się wszyscy, którzy brali w nim udział wraz z towarzyszącymi gośćmi. To przedsięwzięcie finansowane było w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz wspierane przez Fundację im. Stefana Batorego. Projekt finansowany był również przez Fundację Klamra.
W projekcie „Inni a tacy sami” wzięli udział Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Hugo Kołłątaja. Miał on na celu między innymi wskazać cechy wspólne i różnice pomiędzy religiami. Ludzi łączą przede wszystkim wspólne sprawy, ale różnice warto znać również po to, by zaakceptować drugiego człowieka takim, jakim jest i jego prawo do swobody własnego wyznania chociażby. Prowadzące ten projekt pani Dorota Babińska – Waluś oraz Dorota Biernat wraz ze swoimi podopiecznymi wykonały świetną pracę. A dowodem wdzięczności dla młodzieży było wręczenie dla każdego z biorących udział w projekcie pakietu dyplomów za udział. W ramach jego działania między innymi odwiedzono cmentarz żydowski w Żywcu Zabłociu, gdzie wykonano zdjęcia fotograficzne.
„Ceramica Judaica” miał na celu połączenie nowoczesnej formy ceramicznej z tradycją i historią. Uczestnicy warsztatów wykonali projekt charakterystycznej wieży budynku Fabryki Papieru Solali. Jej początki sięgają XIX wieku.
„Śladami Żydów. Spacer po Zabłociu” był warsztatem antropologiczno fotograficznym, w którym wzięło udział 8 uczennic I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Te warsztaty koordynował Jakub Grzywak. Celem tego projektu było przypomnienie o obecności Żydów. Również udokumentowanie trwałości spuścizny materialnej, pozostawionej przez nieobecną dziś mniejszość na zamieszkiwanych przez nią terenie. Ale chyba ważniejszym było po prostu zainteresowanie młodzieży zagadnieniem pamięci historycznej regionu, w którym żyją. Bo to przecież przyszłość lokalnej społeczności. Fotografowano Willę Seroga, Fabrykę Papieru Solali, Kirkut, Willę Blumenfeldów, ulicę Dworcową, mosty łączące Zabłocie z Żywcem.
Po ceremonii w głównej sali Papiernika wszyscy przenieśli się do pomieszczenia obok, gdzie każdy mógł obejrzeć, dotknąć dzieła wykonane w ramach całego projektu. Jedno jest pewne: pamięć historyczna utrwalana być musi. I projekt „Aktywnie na rzecz tolerancji” dorzuca swoje grosiki do studni akceptacji, pamięci, gdzie każdy z nas powinien o swoich bliskich, o innych ludzi odmiennych wyznaniem, kolorem skóry. Zabłocie to wyjątkowa dzielnica, która walczy współcześnie o miano bytowania i każdy z nas powinien o nią dbać. Ocalić od zapomnienia – to hasło idealnie pasuje na tę chwilę.
Autor: Sławomir Brak
Zdjęcia: Sławomir Brak
Kopiowanie materiałów zabronione.