Piękna pogoda i kilka dni wolnych sprzyjały odpoczynkowi nad wodą. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali policyjny motorowodniacy. Jednak o bezpieczeństwie swoim i bliskich powinien pamiętać każdy z nas, bowiem nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Niestety, policjanci pełniący służbę na wodzie już spotkali się z pierwszymi nierozsądnymi zachowaniami.
Policyjni motorowodniacy pełniący służbę na Jeziorze Międzybrodzkim, trzykrotnie interweniowali wobec miłośników wodnych kąpieli, którzy korzystali z rowerów wodnych będąc w stanie po użyciu alkoholu.
Tuż przed 14.00 policjanci podpłynęli do 21-latki, która wspólnie z 18-latkiem korzystała z rowerku wodnego. Oboje byli w stanie po użyciu alkoholu. Kilka godzin później 20-latek pływał rowerkiem wodnym również będąc w stanie po użyciu alkoholu. Wszyscy za załamanie prawa otrzymali mandaty.
Tym razem, na szczęście, nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że woda, oprócz ochłody i wspaniałej zabawy, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najmniejszy błąd, czy nieodpowiedzialne zachowanie, może nas kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.
W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające.
Pamiętaj!
- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
- Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
- Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
- Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
- Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
- Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
- Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
- Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku musimy też przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.
Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.
Zdjęcie: Pixabay